Fotoğrafçıların 7 ‘Şipşak’ Sırrı!

Fotoğraf çekmeye meraklı mısınızdır? Bazen oynayan minik bir pati, bazen turuncudan kırmızıya çalan bir gurup ya da dalgaların dans ettiği bir sahil… Bazı kareleri yakalamak şans iken, bazı karelerde kendi şansımızı da kendimiz yaratabiliriz. Eğer doğru taktikleri bilirsek, en etkileyici Instagram fotolarının bizden sorulması tesadüf olamaz değil mi? 🙂 Sizin için ünlü fotoğrafçıların ‘şipşak’ sırlarını araştırdık… Renkli görseller ile de süsledik.

fotograf

1- Havanın sizi etkilemesine izin vermeyin; havaya göre fotoğraf çekimi yapmayı beklemektense, şartları deklanşöre uygun hale getirin. Örneğin puslu bir deniz havası varsa, şimşeğin birden çakması müthiş bir görsel şölen olabilir. Mevsim ve hava durumu ne olursa olsun, her kareden bir yaratıcılık çıkabileceğini unutmayın!

2- Sıradan bir manzaraya son dokunuşu yapacak birini bekleyin. İnsanların doğal görünümleri ile arz-ı endam ettiği sahneler, çok daha doğal bir etki yaratacaktır. ‘Doğallık’ ve ‘samimiyete’ mutlaka önem verin; pek çok efektten daha etkilidir.

3- Tek bir açıyla yetinmeyin; bol bol oynayın. Ters tutun, yan çevirin, düz tutun ve daha pek çoğu. Açı oyunları yaparak, daha sıra dışı sahneler çekebilirsiniz. İlla dümdüz tutmanıza gerek yok, bileğinize kuvvet!

4- Günün farklı saatlerinde çekim yapın. Evet, güneşin doğması ya da batması her zaman tablo görünümü verir ancak öğleden sonra, ışıklar kırılmışken de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Gün tek ışığını değil, günün her ışığını dikkate alın!

5- Konunuz portre ise, arka planı daima sade tutun. Karışık bir arka plan, belirginlikten uzak ve sıradan ama bir o kadar karmaşık bir etki yaratacaktır.

6- Çekeceğiniz objeyi fotoğraf karenizin tam ortasına getirmek yerine karenin alttan, sağdan, soldan ya da üstten 1/3’üne yerleştirin. Sonuç klasikten uzak, bir o kadar şık olacaktır.

7- Herkesin çektiğini çekmeyin! Yaratıcılık, sizi diğerlerinden ayrıştıran en önemli nokta. Sıradan bir manzarayı farklı açılardan, gerekirse ek obje ya da insan ilavesi ile ölümsüzleştirin.

Işığınız ve mutluluk kareniz bol olsun!