Gece Daha Mutluysanız Siz de Bir Niktofil Olabilirsiniz

Bazı insanlar güneşin aydınlığını bazıları ayın karanlığını sever. Siz de gecenin karanlığında, sessizliğinde zaman geçirmeyi seven insanlardansanız bunun bilimde bir yeri var; evet, niktofil olabilirsiniz. Hemen korkmayın, bu bir hastalık değil. “Peki hastalık da değilse neymiş bu niktofil?” diyorsanız işte detaylar:

1) Niktofil Nedir?

Niktofili; nycto, yani gece kelimesi ile philia, yani sevgi kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Niktofili; gündüze göre geceyi daha çok sevme, günün karanlık diliminde daha huzurlu ve rahat hissetme, bir an önce gecenin olmasını isteme hâlidir. Bu hislere sahip insanlar ise niktofildir.

hedefler

2) Mutsuz Değillerdir

Niktofiller hakkında genel bir yargı, karamsar ve mutsuz insanlar olduğu yönündedir; ancak onlar aksine karanlıkta çok mutlu olabilen insanlardır. Aynı zamanda niktofillerde şiddete ve intihara meyil ya da agresif davranışlar görülür diye bir şart da yoktur.

hedefler

3) Renge Karşı Değillerdir

Niktofiller gecenin kasvetini sevseler, karanlığında huzur bulsalar da renk düşmanı insanlar değillerdir. Niktofil insanlar arasında yapılan birçok ankette güneş ışığına ya da canlı renklere karşı kötü bir yargıya sahip oldukları gözlenmemiştir. Sadece gece ve karanlık sevgileri, gündüze göre daha ağır basmaktadır.

ucak-yolculugu-gece-goruntusu

4) Mevsimleri Kıştır

Geceyi ve karanlığı seven bir niktofilin en sevdiği mevsim de elbette ki gecelerin uzun olduğu kış mevsimidir. Kısacası, niktofillerin günü gece, mevsimi kıştır.

kis-dekorasyonu

5) Anormal Değillerdir

Niktofilleri rafine zevkleri olan insanlar olarak tanımlayabiliriz. Genel olanın biraz dışında kalsalar da asla anormal değillerdir. Karanlık ve kasveti sevseler de renkli, eğlenceli deneyimlerden de çok hoşlanabilirler.

kislik-cilt-bakimi

6) Günü Kaçırabilirler

Gündüzden pek hoşlanmadıkları için zihinleri de daha çok gece çalışmaya ayarlı gibidir. Niktofiller; yaratıcı aktiviteleri, sevdikleri uğraşları geceye bırakmayı ister, gün içerisinde verimsiz olabilir, hayatın akışına uymakta zorlanabilirler.

eskisehir

7) Tespitte Yanılmayın

Bir insanın niktofil olup olmadığını tespit etmeye çalışırken zorunluluklar dışında kendine günün hangi diliminde vakit ayırdığını iyi gözlemlemek gerekir. Örneğin yoğun mesai saatlerinden dolayı bir insan kendine ancak gece vakit ayırabiliyorsa bu onun kendi tercihi olmadığından onu niktofil diye etiketlemek yanlıştır.

doktor7

8) Kendinizi Sorgulayın

Kendinizin niktofil olup olmadığını tespit etmek istiyorsanız basit soruları cevaplayarak amacınıza ulaşabilirsiniz. Günün hangi saatlerinde mutlu olduğunuzu, sevdiğiniz işleri günün hangi saatlerinde yapmaktan hoşlandığınızı, gizemli olaylardan hoşlanıp hoşlanmadığınızı sorgulayarak tespitte bulunabilirsiniz. Aynı zamanda evin güneş almayan odası sizinse, perdeleriniz daima kapalıysa, evde herkesin uyumasını sabırsızlıkla bekleyip sadece geceyi dinlemeyi seviyorsanız niktofil olma olasılığınız yüksektir.

mutluluk

9) Van Gogh Kaderine Ortaklık

Ünlü Ressam Van Gogh kullandığı “Çoğunlukla gecenin gündüzden daha canlı ve daha zengin renkleri olduğunu düşünürüm.” cümlesi ile büyük bir ihtimal niktofil olduğunu gösterir. Yani eğer ki siz de bir niktofilseniz değerli Ressam Van Gogh ile aynı kaderi paylaşıyor olabilirsiniz.