Geceleri Kitap Okumanın Beyne Sağladığı 6 Fayda

Her okunan satır, her bitirilen kitap insana birçok olumlu değer katar; ancak günümüzde her an yanımızda bulunan tablet ve telefonlar bu konunun ne denli önemli olduğunu ne yazık ki unutturabiliyor. Uyku tutmayan gecelerde siz de uykunuzun gelmesine yardımcı olması için internette gezinmeyi tercih ediyorsanız yerine yeni ve çok daha faydalı olan bir alternatif getirmeye hazır olun; çünkü geceleri kitap okuyarak hayatınıza radikal bir güzellik katabilirsiniz. İşte geceleri kitap okumanın beyne getirdiği faydalar:

  • Alzheimer Hastalığını Önler

Geceleri kitap okumak, çağımızın tedavisi olmayan önemli rahatsızlıklarından biri olan Alzheimer’ın önlenmesine yardımcı olur. Geceleri okuyacağınız sadece birkaç satır ile zihni ele geçiren bu rahatsızlığı önemli ölçüde önleyebilmek mümkündür.

  • Stresi Azaltır

Gün boyu yoğun strese maruz kaldınız, iş, okul ya da özel hayatınızda birçok sorunla başa çıkmaya çalıştınız; şimdi tüm bunlardan uzaklaşıp zihninizi yenileme zamanı! Yatağınıza uzanın ve uykuya dalmadan önce bir kitap okumaya başlayın. Satırlarında sürüklenip gideceğiniz iyi bir kitap sayesinde günün tüm stresini üzerinizden atıp uykuya rahat bir şekilde dalabilirsiniz.

  • Hafızanızı Güçlendirir

Birçok insan özellikle öğrencilik yıllarında gece çalışarak bilgilerin daha kalıcı olduğunu iddia eder. Aslında bu bir iddia değil, bilimsel bir gerçektir. Beynimiz, geceleri daha fazla çalışır ve daha kolay odaklanır. Bu nedenle geceleri okuyacağınız her satırda bilgi edinmeniz kolaylaşarak daha güçlü bir hafızaya sahip olursunuz.

  • Beyin Egzersizidir

Geceleri kitap okumak, beyniniz için mükemmel bir egzersizdir. Âdeta tüm beyin kıvrımlarınızın çalışmasını sağlayan bu aktivite, beyninizin herhangi bir durum karşısında daha hızlı karar verebilmesine yardımcı olur.

  • Yaratıcılığı Geliştirir

Geceleri dinlenme sürecine giren vücudun tüm enerjisi beyinde toplanır, eğer ki siz de bu enerjiyi kitap okumakta kullanırsanız yaratıcılığınızın gelişmesine önemli bir katkıda bulunursunuz. Geceleri kitap okuyarak tüm hayal gücünüzü harekete geçirir ve daha yaratıcı bir insan olursunuz.

  • Kaliteli Uyku Sağlar

Kitap okumak, âdeta zihni tozlardan arındırmak gibidir. Günün stresini ve kötü anılarını geceleri kitap okuyarak yok edebilir, zihninizi boşaltabilirsiniz. Kötü durumlardan arınmış, rahat bir zihinle uykuya rahatça dalabilir ve verimli bir uyku uyuyabilirsiniz.