Güçlü Bir Duygusal Zekaya Sahip Olduğunuzun 6 İşareti

EQ Emotional Quotient yani duygusal zeka. Zekalı olmak, geri olmadıkça ne büyük meziyettir değil mi? Söyleneni bir kerede anlamak, hayatını güzel idame ettirebilmek, ne istediğini ve hedeflediğini bilinç çerçevesinde bilmek vs. Bunun bir de duygusal versiyonu var ki çok dile gelmez. Her ne kadar göreceli bir kavram olsa da başkalarına ait duyguları idrak edebilme, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisi yüksek olan insanlara verilen genel tanım duygusal zeka. Belki içinizde bir yerlerde vardır da siz farkında değilsinizdir diye bugün sizin için duygusal zekaya sahip olanların önemli özelliklerini paylaşmak istedik.

Duygusal zekaya sahip olanlar;

1- Çok geniş bir sözcük ağacına sahiptirler. Duygularını anlatırken çok özel ve herkesin bilmediği kelimeler seçerek duyguyu tam anlamıyla cümle ile buluştururlar.

ağaç_köprü

2- Başkaları hakkında çok meraklı olurlar. Hayatlarını merak ederler, sorgularlar ve çok soru sorarlar. Hepsi deyip genellemeyelim ama çoğu diyelim.

kadınlar

3- Değişimden korkmazlar. Çünkü o kadar yüksek bir adaptasyon güçleri vardır ki girdikleri her ortama kısa sürede alışırlar ve bu da onları değişimden korkmama konusunda geliştirir.

kadınlar_günü

4- Güçlerinin farkındadırlar. Çünkü yeteneklerini, kapasitelerini ve neler yapabileceklerini iyi bilirler. Öz güvenlerinin tavan olmasının da sebebi bu olabilir.

8_mart_kadınlar_günü

5- Hata yapmaktan korkmazlar. Çünkü hata yapsalar bile geri toparlayacak güce her zaman sahiptirler.

ask

6- Empati duyuları yüksektir. Başkalarının yerlerine kendilerini koyma konusunda tam bir profesyonel bile olabilirler. Duygusal zekanın tanımında da olduğu gibi; başkalarını anlama ve tanıma yetisi.

kadın-erkek-ilişkisi

Pratik zeka kadar önemli duygusal zeka aslında. Çünkü gelişen her bir empati duyusu, kuvvetlenen sosyal bağlar anlamına da geliyor olabilir. Zaten insan ilişkilerinin temeli de empati duygusundan gelmiyor mu?

Daha sağlıklı ve bol empatili günler dileğiyle,

Yine görüşeceğiz 😉