Gül Suyu Kullanma Yöntemleri

Doğanın sunduğu mucizelerden biri olan gül; mis kokusu ve faydalı özellikleri ile kozmetik, mutfak, süsleme gibi birçok alanda en çok tercih edilen çiçeklerden biridir. Gül suyu da gülden yararlanılarak elde edilen en güzel sonuçlar arasındadır. Özellikle mevlit gibi toplantılarda konukların ellerine dökülmesinden tanıdık olduğumuz gül suyu, kimyasal ve katkı maddesi bulundurmadığından cilt bakımında ve daha birçok konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. Peki şifa niteliğindeki gül suyundan hangi yöntemlerle yararlanabiliriz?

İşte gül suyunun mis kokulu, önemli faydalarından yararlanabileceğiniz 6 kullanım yöntemi:

1) Pamuk Yardımıyla Silin

Küçük bir pamuğa damlatacağınız birkaç damla gül suyu ile daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanız, cildinizi siyah nokta gibi sorunlardan arındırmanız mümkündür. Gül suyu damlattığınız pamuk ile yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere sadece silin ve değişimin tadını çıkarın.

2) Mendili Bekletin

Gün içinde ya da sonrasında dayanılmaz baş ağrıları yaşıyorsanız bu sorundan kurtulmak için kimyasal dolu ilaçlar kullanmak yerine gül suyunun doğal mucizesinden yararlanabilirsiniz. Bir mendili bir miktar gül suyu ile ıslatın. Islattığınız mendili, gözlerinizi kapatıp uzanarak alnınızda bekletin. Baş ağrınızın kısa sürede dindiğine şahit olabilirsiniz.

Gül Şurubu Tarifi

3) Buz Küpleri Hazırlayın

Sabah uyandığınızda göz altlarınızda kocaman torbacıklar görüyor ya da gözlerinizin şiş olmasından şikâyet mi ediyorsunuz? Çareniz gül suyunda gizli olabilir. Bir miktar gül suyunu buz kalıbına boşaltın ve dondurun. Daha sonra buz küplerini sabah uyandığınızda göz altlarınıza uygulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uygulandığınızda şişkinlikler azalacak ve bir süre sonra hiç oluşmayacaktır.

4) Banyo Keyfi Yapın

Tüm vücudunuzu taze tutabilmek için su doldurduğunuz küvetin içerisine 2 bardak kadar gül suyu boşaltın ve küvetin içerisine girin. Bu şekilde doğal tonik sayılan gül suyu ile cildinizi temizlemiş, beslemiş ve canlandırmış olun.

5) Makyaj Çıkarmak İçin Kullanın

Makyajınızı temizlemek için temizleme suyu gibi birçok kimyasal içern ürünler aramak yerine doğal mucizelerden yararlanmaya ne dersiniz? O mucizelerden biri olan gül suyu, makyaj çıkarma konusunda en etkili malzemelerden biridir. Birkaç damla gül suyu damlattığınız pamuk ile makyajınızı kolayca çıkarabilir aynı zamanda cildinize bakım da yapmış olursunuz, daha n’olsun?

6) Nemlendirici Olarak Kullanın

Gül suyu doğal tonik olmasının yanı sıra iyi bir nemlendirici görevini de üstlenmektedir. Bu özelliğinden yararlanmak için sprey şişesine koyacağınız gül suyunu gün içerisinde yüzünüze sıkarak cildinizin canlanmasını ve beslenmesini sağlayabilirsiniz.