Ham Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Henüz yemeye hazır hale gelmemiş, ham bir avokado aldıysanız ve onu yemek için sabırsızlanıyorsanız yazımızın devamında sizi mutlu edecek bilgiler bulabilirsiniz. Avokado nasıl olgunlaşır, avokado nasıl yumuşatılır sorularına cevap olacak, avokadonun doğal olgunlaşma sürecini hızlandıracak önerilere gelin birlikte bakalım…

1.Kese Kâğıdı Kullanın

Doğa dostu seçenekler arasında yer alan kese kâğıdı bu kez bambaşka bir işleviyle size yardımcı olacak. Işık geçirmeyen bir kese kâğıdı içerisine avokadoları muz, şeftali ya da elma ile birlikte doldurun. Bu meyvelerin salacağı etilen gazı sayesinde ham avokadoların yaklaşık 2 gün gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde olgunlaşıp yenebilecek kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz.

2.Gazete Kâğıdı

Elinizde kese kâğıdı mevcut değilse gazete kâğıdı da avokadonun olgunlaşabilmesi için iyi bir alternatiftir. Olgunlaşmasını istediğiniz avokadoyu bir muzla birlikte gazete kağıdına sarın ve ağzını gevşek bir şekilde bırakarak ılık bir bölgede beklemeye bırakın. 2 gün içerisinde avokadonun dış yüzeyinde kahverengi lekelenmeler fark edecek, tüketilmeye hazır hale geldiğini görebileceksiniz.

 

3.Güneşten Yararlanın

Ham avokadonun en hızlı şekilde olgunlaşmasını sağlayan faktörlerden biri de güneş ışığıdır. O halde bir kap içerisine en az üç adet avokado koyun ve kabı güneş alan bir noktaya yerleştirin. Bu yöntem sayesinde 3-4 gün içerisinde avokadonun olgunlaşmasını sağlayacak, afiyetle tüketebileceksiniz.

 

4.Pirinç Kullanın

Suya maruz kalmış teknolojik aletleri kurtarmasıyla bilinen pirinç tanelerini bu kez ham avokadonun kolayca olgunlaşmasını sağlamak için kullanmaya ne dersiniz? O halde hemen uygun büyüklükte bir kap alın ve içerisini avokadoların tamamını kapatacak şekilde pirinçle doldurun. Ancak baştan uyaralım, bu yöntem diğerlerine göre daha yavaş bir sonuç verebilir. Pirinç içerisinde bekleyen avokadolar yaklaşık 3. günün sonunda tüketilebilecek kıvama gelecektir.

5.Un Kullanın

Ham avokadonun olgunlaşmasını sağlamak için evde pirinç kalmamışsa yararlanabileceğiniz bir diğer malzeme de un olabilir. Bir kese kâğıdı içerisini un ile doldurduktan sonra olgunlaşmasını istediğiniz avokadoyu una gömün. Bu yöntem sayesinde 1 gün içerisinde avokadonun olgunlaşmasını sağlayabilir, dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

6.Fırın Kullanın

Sıradaki yöntemimiz avokadonun olgunlaşma sürecinde acil sonuç bekleyenler için ideal olabilir. Ham avokadoyu alüminyum folyoya sarıp 90-95 derelik fırında 10 dakika kadar bekletin. Bu sayede etilen gaz çıkışını artırarak avokadonun olgunlaşma süresini kısaltabilir, yenecek kıvama hemen gelmesine önemli bir katkıda bulunabilirsiniz; ancak bu yöntemi çok mecbur kalmadıkça kullanmamakta fayda olduğunu da unutmamalısınız.