Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri ve Çözümleri

Hamilelikte en sık görülen fiziksel rahatsızlıklardan biri olan baş ağrısı, birçok anne adayının günlük hayatını olumsuz etkilemektedir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında görülen baş ağrılarının nedenlerini ve nasıl geçirilmesi gerektiğini yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

1.Hormonel Değişimler

Hamilelikte görülen baş ağrılarının en önemli kaynaklarından biri hormonel değişimlerdir. Birçok sıkıntıya neden olabilen vücuttaki ani hormon farklılıkları, anne adayının ani baş ağrıları yaşamasına da neden olmaktadır.

2.Kilo Alımı

Her hamilelikte anne adayının ve bebeğin daha sağlıklı olması için belirli bir kilo alımı şarttır. Ancak bu kilo alımı abartıldığında ve özellikle hamileliğin son aylarına çok kilolu bir şekilde girildiğinde ani baş ağrılarının yaşanma riski artmaktadır. Anne adayının aşırı kilo artışı nedeniyle pozisyon değiştiremediği bir uyku, baş ağrılarını tetiklemektedir.

3.Gebelik Zehirlenmesi

Hamilelikte sık yaşanan baş ağrıları çoğu zaman doğal olmakla birlikte bazen de gebelik zehirlenmesi gibi ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir. Baş ağrısıyla birlikte ödem, bulanık görme, karın ağrısı, yüksek tansiyon gibi belirtiler de mevcutsa acilen bir uzmana görünmekte fayda olacaktır.

4.Yoğun Kaygılar

Hamilelikte en sık görülen baş ağrılarından biri de gerilim tipi olanlarıdır. Vücuttaki birçok değişimin yanı sıra günlük hayatın sıkıntıları ya da bebeğin sağlığı ile ilgili yoğun endişeyle baş ağrıları sıklaşabilmektedir. Yoğun ve kaynağı olmayan endişeler için gerekirse psikolojik destek almak iyi bir fikir olacaktır.

5.Migren

Ani gelişen ve uzun süre devam eden migren ağrılarından şikâyetçi bir kadınsanız hamilelik döneminde daha çok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Migreniniz olduğu halde bir gebelik planlıyorsanız öncelikle migren ağrılarını kesme amaçlı bir botoks tedavisinden yararlanabilir, hamilelik dönemini daha rahat geçirmek için olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

6.Hamilelik Döneminde Baş Ağrılarından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Hamilelik döneminin özellikle de ilk 3 ayında hiçbir ilaç kullanılmaması son derece önemlidir. Bu nedenle baş ağrısından kurtulmak için ilaç kullanmak yerine farklı önlemler almayı tercih etmeniz gerekir. Peki nasıl? İşte hamilelikte yaşanan baş ağrıları için çözümler…

  • Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalktığınız bir uyku düzeni yaratın.
  • Ana ve ara öğünler olmak üzere, dengeli seçeneklerden oluşan bir beslenme düzeni yaratın.
  • Günlük su tüketiminizi en az 2-2,5 litre olarak belirleyin.
  • Çalışan bir anne adayıysanız düzenli molalar verin ve molalarda mutlaka açık havaya çıkın.
  • Daha hareketli olmaya çalışarak beyninize giden oksijen miktarını çoğaltın.
  • Günlük tuz tüketiminizi azaltın.
  • Bol bol dinlenin.