Haşlanmış Mısır Suyunun 6 Faydası

Sokaklarda dolaşırken yakınlardan gelen haşlanmış mısır kokusuna kapılıp yönünüzü kokuya doğru değiştirdiğiniz mutlaka olmuştur. Kokusu ile ele geçiren, lezzeti ile hayran bırakan haşlanmış mısırı çok sevdiğinizi biliyoruz, peki ya haşlama suyunu lavaboya dökenlerden misiniz? Eğer öyleyse yanlış yoldasınız demektir çünkü haşlanmış mısır suyunun sağlığa getirdiği birçok fayda mevcut. O faydaların neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamına buyurun.

İşte haşlanmış mısır suyunun 6 faydası…

1- Metabolizma Hızlandırır

Sağlıksız besinlerden uzak duruşlarıyla bilinen Güney Kore halkı, daima sağlıklı seçeneklere yönelmektedir. Mısır suyu da Güney Kore halkı için o sağlıklı seçeneklerden biridir. Mısır tanelerini kaynatarak elde ettikleri mısır suyunu düzenli olarak tüketirler. Bu sayede sindirim sürecine katkıda bulunarak daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olurlar. Siz de metabolizmanızın yavaş çalışmasından şikâyetçiyseniz mısır suyundan yararlanabilirsiniz.

2- Bağırsakları Temizler

Ani kilo kayıpları, iştahsızlık ya da karın ağrısı gibi belirtiler veren bağırsak parazitlerini düzenli olarak mısır suyu tüketimi ile temizleyebilirsiniz. Siz de bu tip belirtilerden şikâyetçiyseniz önce bir uzmana görünmelisiniz daha sonrasında eğer ki bağırsaklarınızda parazit olduğundan emin olursanız mısır suyundan yardım alabilirsiniz.

3- Mide Rahatsızlıklarını Dindirir

Sık görülen reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı mısır suyunu ilaç niyetine içebilirsiniz. Mide asidini dengeleyerek midede yanma ve yara oluşumu gibi durumların önüne geçebilen mısır suyunun bu etkisine siz de şaşıracaksınız.

4- Yemeklere Lezzet Katar

Mısırı kaynattığınız su, aslında lavaboya dökülmesi gereken bir atık değil yemekleri güzelleştirebilecek lezzetli bir katıktır. Mısır suyunu sevdiğiniz baharatlarla karıştırarak salata ve çeşitli yemeklere katabilir, farklı lezzetler elde edebilirsiniz.

5- Vitamin Kaynağıdır

Haşlanmış mısır suyu, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde iyi bir takviye olan mısır suyu vücudunuzda ihtiyaç duyduğunuz, eksik kalan vitaminlerin tamamlanması açısından güçlü bir takviyedir.

6- Çiçekleri Canlandırır

Haşlanmış mısır suyu, vitamin dolu faydalı içeriğini çiçekler üzerinde de göstermektedir. Eğer çiçek yetiştirmeyi seviyor hatta büyük bir bahçeye sahipseniz mısır suyunu gübre olarak kullanabilir, bitkilerinizin çok daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.