Hayat Verin: Bitki Yetiştirmenin 6 Faydası

Birçok insan bahçe işleriyle uğraşmaktan, bir bitkiye hayat vermekten keyif alır. Hayat verdiğimiz tüm bitkilerin, renk renk, mis kokulu çiçeklerin bulunduğumuz ortama kattığı güzellik ve estetik değerlerin yanı sıra insan ruhuna da kattığı birçok manevi değer mevcuttur. Nasıl mı? İşte bitki yetiştirmenin 6 faydası…

1. Merhamet Duygusunu Güçlendirir

İnsanı insan yapan merhamet duygusunu bitki yetiştirerek kazanmak mümkündür. Yaşamak için tümüyle size muhtaç olan bir canlıya hayat vererek, onu her gün sulayıp yaşamda kalmasına yardım ederek, sizin verdiğiniz emekle yaşadığını görerek her geçen gün kalbinizi daha çok sevgi ve merhamet duygusu ile kaplarsınız.

2. Çocuklara Örnek Olur

Çocukların olduğu bir ortamda bitki yetiştiriyorsanız bu, onların gelişimine de önemli bir katkıda bulunuyor demektir. Bitkilerinize gösterdiğiniz ilgi ve sevgi karşısında çocuklar da kayıtsız kalamayacak kendilerinden farklı bir canlıya hayat vermenin, sevgi göstermenin güzelliğini keşfedecektir.

3. Huzur Verir

Evinizin dar bir köşesinde küçücük bir saksıda bile bitki yetiştirerek ortamın tüm havasını değiştirmek elinizdedir. O ufacık saksıya bakıp içinizi kaplayacak kocaman bir huzura sahip olabilmek mümkündür. Bitki yetiştirerek daha huzurlu, sakin ve mutlu bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

4. Bilişsel Becerileri Artırır

Yapılan birçok araştırmada evde ya da çalışma ortamında bitki bulundurmanın insanların verimliliğini, dikkatini, yaratıcılığını, problem çözme becerilerini artırdığı saptanmıştır. Siz de bir bitkiye hayat vererek hem hafızanıza hem de ruhunuza iyi bir yatırım yapabilirsiniz.

Saksı Çiçekleri

5. İyileşme Süresini Kısaltır

Hasta ziyaretine giderken elinizde bir çiçek ile gitmeyi düşünürsünüz, peki neden? Çiçekler hastalara önemli ölçüde moral olur ve hastaların daha kolay iyileşmesine katkıda bulunur. Hastaların stres ve endişesini azaltarak sadece iyileşip hayata kaldığı yerden devam etmeye odaklanmalarını sağlar.

6. Sorumluluk Bilinci Kazandırır

Yaşaması tamamen size bağlı olan bir canlı var, avuçlarınızın içinde bir hayat var. Onun yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için elbette ki gerekli olan sulama, vitamin ve akla gelen her türlü bakım yöntemini ne kadar zaman aralıklarında ne kadar uygulamanız gerektiğini bilmeniz ve bu gerekliliklere sadık kalarak uygulamanız gerekir. Bu durumda sorumluluk bilinci olmayan bir insanız bile zamanla disiplinli bir insana dönüşebilirsiniz.