Hayatınıza Bir Damla Jojoba Yağı Damlatın; Size İyi Gelecek!

Önce mini test! Aşağıda ipuçları verdik, sizce bu, bu, nedir bu?

* ABD’nin Arizona ve Kaliforniya Eyaletleri, Meksika’nın “Sonara” Çölü‘nün “nadide”si…
* 300 yıl öncenin “mucize”si…
Kızılderilerin “şifa”sı…
* Tarihteki dini törenlerin vazgeçilmez “iksir”i…
* Kaliteli yaşamın muhteşem “joker”i…

jojoba yağı

Açıklıyoruz; bu mucize bitki aslında çoğumuzun aşina olduğu jojoba, tarihsel adı ile Ho-Ho-Bah! Daha önce Hindistan cevizi yağının mucizelerine tanık olmuştuk.

İtalyan Rahip Clavijero

Anavatanı, ABD’nin Arizona ve Kaliforniya Eyaletleri ile Meksika’nın “Sonara” Çölü olan jojoba yağı, İtalyan Rahip Clavijero Tarafından 1789 yılında bulunmuş; o ‘sıradan’ buluşun, yıllar sonra bir şifa kaynağı olacağını kim bilebilirdi ki! O yıllarda keşfettiği bitkiye ait araştırmalarını sürdüren Clavijero, yerlilerin bu bitkiyi yaraların tedavisinde kullandığını ve hatta doğum ağrılarını azaltması için kafalarına sürdüğünü fark eder. İşte o an işin derinliği daha da büyür ve günümüze ulaşmak üzere uzun bir yola çıkılır.

Jojoba yağını nasıl bilirdiniz?

Evet, saç uzattığı bilinen bir gerçek. Ancak biz bu yazımızda bilinen değil bilinmeyene değinmek istedik. İşte 5 adımda jojoba yağı kullanımı!

1- Jojoba! Cildimi Temizle!

Profesyonel cilt bakım ürününüz bittiyse ve acil çözüme ihtiyacınız varsa, bir de şansınıza dolabınızda jojoba yağı varsa bugün şanslı gününüzdesiniz. Ufak bir pamuğa jojoba yağı damlatın, yaklaşık 4-5 damla yeterli olacaktır. Dairesel hareketlerle yüzünüzde gezdirin; suya dayanıklı makyajın bile nasıl bu kadar hızlı ve kolay çıktığına çok şaşıracaksınız.

cilt bakımı

2- Jojoba! Kepeğimi Yok Et!

Saçlarınıza düşen kar(!)lar canınızı mı sıkıyor? Hele ki siyah giyilen o günler… Hemen pratik bir çözüm önerelim. Şampuanınızın içine jojoba yağı ilave edin ve çalkalayın. Ardından bir süre bu şekilde kullanın, kepek yok olacaktır. Yanısıra doğal saç bakım maskeleri ile de günlük rutininizi destekleyebilirsiniz. Mesela avokadolu canlandırıcı saç bakım maskesi gibi.

http://migrostv.migros.com.tr/avokadolu-canlandirici-sac-bakim-maskesi-tarifi/

3- Jojoba! Canım Çok Yanıyor! 

Mevsim geçse de “saklayın bilgiyi, gelir zamanı” felsefesi ile size bir sır verelim. Aloe Vera ile jojoba yağını karıştırın ve ufak dokunuşlarla güneş yanığınızın üzerine sürün. Önce alevini alacak ve ardından rahatlatarak nemlendirecektir. Ancak daha ciddi yanıklar için önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Hazır konu güneşten açılmışken, güneş lekelerini de dert etmeyin olur mu? Tedavi yöntemini sizin için araştırdık çünkü!

http://migrostv.migros.com.tr/gunes-lekelerinin-tedavisi-nasil-yapilir/

4- Jojoba! Bitkimi Kurtar! 

Bitkilerinizin üzerinde küfe benzeyen beyaz lekeler varsa, çözümü bir de bu yolla deneyin. Jojoba yağını bitkinizin yaprağına sürün ve yaprağa nüfus etmesini bekleyin. Bitkiniz canlanacak ve küften eser kalmayacaktır. Bitki bakımı, hobilerinizden biriyse, bu videolar da ilginizi çekecektir.

http://migrostv.migros.com.tr/category/mutlaka-bakin/cicek-aciyoruz/

5- Jojoba! Köpeğim Sana Emanet!

Jojoba yağı sadece sizin saçınıza değil, köpeğinizin tüylerine de iyi gelecek! Birkaç damla jojoba yağını köpek şampuanının içine ekleyin ve karıştırın. Ardından bu karışım ile köpeğinizi yıkayın; derisi beslenecek, tüyleri ışıl ışıl olacaktır. Bu şahane rahatlıktan sonra sizce de şahane bir mamanın tam sırası değil mi? Minik pofuduk, bu kurabiye tarifini çok sevecek!

http://migrostv.migros.com.tr/kopegini-mutlu-et-kopek-kurabiyesi/

İçine düştüğümüz bu ürün çılgınlığında, biraz ‘doğal soluklanma’ bize iyi gelecek sanki siz ne dersiniz? 😉