Hayvan Terapisinin Mucize Etkileri

Fiziksel, sosyal, bilişsel ve duygusal hedefleri, bugün bambaşka bir çerçevede ele almak istedik. En büyük terapi, kişinin beyin gücüdür mantığından bir tık uzak, hayvan seven insan sever teorisine oldukça yakın. Misafirlerimiz ‘minik patiler’ konumuz; hayvan terapisi. İsterseniz önce ne olduğu hakkında kısa bir bilgi paylaşalım, sonra bakalım bizi neler bekliyor.

hayvan-terapisi

Hayvan Terapisi Nedir?

Hastalara fiziksel, sosyal ve duygusal olarak destek veren, onlara ‘gelişim’ desteği sağlayan eğitimli hayvanlar ile yapılan terapi, işin özü… Terapinin tarihi 9. yüzyıla dayanıyor. Çiftlik hayvanlarına bakıcılığı öğretmek ya da engelli insanların, daha rahat hayata karışabilmesi için uygulandı. Sadece fiziksel değil psikiyatrik hastalar için de kullanılan hayvan terapisinin pek çok faydası var ki bu yazımızda hepsini tek tek inceleyeceğiz.

Hayvan Terapisinin Faydaları Nelerdir?

1. Kan basıncını düşürür,
2. Kalp sağlığını korur,
3. Vücudu rahatlatan endorfinler salgılar ki bu da stresi yok eder,
4. Fiziksel ağrıları mucizevi şekilde azaltır,
5. Depresyon, anksiyete gibi ruhsal şikâyetlere iyi gelir,
6. İç sıkıntısını giderir,
7. Kendine güveni yükseltir,
8. İletişim becerilerine etki eder.

Ve belki de içlerinden en önemlilerinden biri ‘yalnızlık korkusu’nu azaltır. Hiçbir menfaat beklemeksizin, sizi siz olduğunuz için seven; kötülükleri hisseden ve kollayan sevimli patiler ile hayat bir adım daha kolay olabilir! Özellikle çocuklarda motor gelişimi desteklemesi ve odaklanma becerisini ilerletmesi açısından da hayvan terapisi oldukça önemli.

Günümüzde de etkilerini gördüğümüz hayvan terapisinin en unutulmaz karelerinden biri ile baş başa bırakalım sizi… Fotoğraf 1956 senesine dayanıyor. Minik bir kız çocuğunun ördek terapisinden masum bir kare…

ilk-hayvan-terapisi