Hazır Bahar Temizliği Kapıdayken: 7 Doğal Temizlik Malzemesi!

Evlerde hummalı temizlik çalışmalarının başladığı, bir yandan da yaklaşan yazın habercisi fazla kiloların kontrol altına alınmaya çalışıldığı bi’ garip çelişkili döneme girdik, hayırlı olsun. Nisan ayı telaş ayı mübarek, hep bir karmaşa hep bir telaş hakim. En çok da evlerde, malum bahar temizliği… Bereket ki çok güzel temizlik malzemeleri var tek damlasıyla hayatımızı kolaylaştıran, mikropları anında yok eden. Peki ya evde malzemeniz kalmadıysa ve alışveriş imkânınız o an için yoksa? O zaman pratik çözümler şart. Sizin için ev temizliğinde de kullanabileceğiniz bazı ürünleri araştırdık. Haydi, rast gele!

1- Karbonat ve Hardal!

Kap kaçaklar için iyi bu ikili. 1 çay kaşığı toz hardal ve kaynar su, tencerenizi parlatmak için yeterli. Karbonat ise kirli yüzeyler için ideal. Diş fırçası ile kibarca ovalayın ve kirlerden kurtulun.

hardal

2- Limon!

400 ml. suya, 3-4 çay kaşığı limon suyu ilave edin ve fırına verin. Yüksek ısıda yaklaşık 10 dakika kadar çalıştırın. Sonuç tertemiz ve kokusuz bir fırın olacaktır.

limon-tursusu

3- Sirke!

Ah o su lekeli aynalar! Gazete kâğıdı ile silmek de bir seçenek tabi ama sirkeli bir yöntem de var. 1 litre suya, 1 çay kaşığı sirke ekleyin ve spreyli şişede güzelce çalkalayın. Sonra aynalara ve camlara sıkın ve silin. Mis gibi olacaktır!

sirke

4- Tuz!

Bulaşık süngerinizi su dolu bir kapta bir süre bekletirseniz hem kirlerinden arınır hem de dezenfekte olur.

tuz

5- C Vitamini!

Evet, kulağa ilginç geliyor olsa da, C vitamininin tuvalet temizliğinde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Birkaç C vitamini tabletini tuvalete atın ve 1 gece bekletin. Sonra bir fırça ile ovun.

c_vitamini

 6- Zeytinyağı!

Salonda size sönük sönük bakan sinsi deri koltuklara pratik çözüm! Temiz bir beze az miktar zeytinyağı damlatın ve deri koltuklarınızı silin. Sonra isterseniz nemli bir bez ile şöyle bir kabasını alırsınız. Sonuç pırıl pırıl olacaktır.

zeytinyağı

7- Diş Macunu!

En eski gümüş eşyayı bile parlatır, o derece! Diş macunu ile gümüş yüzeyi fırçalayıp parlatabilirsiniz. Ayrıca diş macunu deyip geçmeyin. Geçen gün farklı kullanımlarını ele aldığımız bir yazı paylaşmıştık. Mutlaka bir göz atın deriz!

diş_macunu

Evinin temizlik kraliçelerine #iyigelecek daha pek çok pratik öneri için bizi takip etmeye devam edin! 😉