Hazmı Rahatlattığı Bilinen Sodanın Bilinmeyen 9 Faydası

Yemeği fazla kaçırdığınızda hazmı kolaylaştırmak, çok fazla susadığınızda suya daha kolay doymanızı sağlamak için imdada koşması ile bilinen sodanın, başka birçok şey için de çok faydalı olduğunu biliyor musunuz?
Soda, bir diğer söylemi ile maden suyu; içerisinde yer alan bolca mineral sayesinde ev temizliğinden, cilt sağlığına kadar hayatımıza birçok fayda katıyor. Peki nedir o faydalar, gelin birlikte bakalım:

İşte sodanın, bir diğer adıyla maden suyunun faydaları:

1) Böbrekleri Korur

Düzenli olarak soda içerek böbrek sağlığınızı korumak mümkündür. Soda; içerdiği bol miktarda mineral sayesinde böbreklerde taş oluşumunu önler, daha önceden taş oluşmuş ise onun düşürülmesine yardımcı olur.

orman-meyveli-soda

2) Kilo Vermeye Yardımcıdır

İçeriğindeki sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde vücuttaki yağ miktarının yakılmasına yardımcı olur. Kilo vermek isteyenlerin günde 1 soda içmesi, iyi bir takviyedir.

diyet

3) Ülsere Karşıdır

Soda, alkali bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde mide asidini düzenler. Böylece midedeki asit yoğunluğu ile oluşan yanma ve ekşime hissinin yok olmasına yardımcı olur, ülser oluşumunu önler, mevcut olan ülserin etkilerini azaltır.

mide-doktoru

4) Ağız ve Diş Sağlığını Korur

İçerisindeki florür minerali sayesinde diş sağlığı için büyük önem taşır. Günde 1 soda içerek diş çürüklerinden korunabilir, daha sağlıklı bir ağıza sahip olabilirsiniz.

dis_sagligi

5) Kalp Sağlığını Korur

İçeriğindeki bol miktarda magnezyum sayesinde birçok kalp ve damar rahatsızlığına karşı iyi bir savaşçıdır. Enfarktüs, damar sertliği gibi magnezyum eksikliği temelli birçok hastalığı günde 1 adet soda içerek önleyebilmek mümkündür.

kalp-hastaliklari

6) Kemik ve Kasları Geliştirir

Soda; magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi birçok faydalı içeriği bünyesinde barındırır. Kasların güçlü olması, düzgün işlemesi, yaşlılık döneminde kemik sorunları yaşanmaması için günde 1 soda içmek iyi bir önlem olabilir.

kalp-sagligi

7) Kan Basıncını Dengeler

İçerdiği bol miktarda magnezyum ve kalsiyum sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Günde 1 soda içerek ani kan basıncı dalgalanmalarının önüne geçebilir sağlığınızı koruyabilirsiniz.

kalp-sagligi

8) Temizlikte Etkilidir

Soda, temizlik alanında da birçok deterjandan çok daha etkili bir güce sahiptir. Çamaşırlarınızı yumuşatır, kötü kokuları giderir, meyve, mürekkep, şarap gibi zorlu lekelerin çıkmasına yardımcı olur. Yaka ve manşetlerdeki inatçı sarı lekeleri yok eder.

cilt-bakimi

9) Cildi Güzelleştirir

Cildinizdeki sivilce ve siyah noktalardan soda ile kurtulmak mümkündür. Cildinizin yumuşamasını, koyu bölgelerin beyazlamasını sağlar. Tıraştan sonra cildin tahriş olmasını engellemek için doğal yöntemlerden biridir.