Her Şeyi Bildiğim Halde Uygulayamıyorum. Ama Neden?

Çoğumuz bize neyin iyi geleceğini biliyoruz. Doğru beslenme, yeterince su içme, yeterli uyku alma, düzenli egzersiz, bunlar hep bildiğimiz şeyler. Yani özenerek takip ettiğimiz sağlıklı yaşam tarzına sahip insanlarla aramızdaki fark kesinlikle bilgi değil. Ancak bazı zihinsel ve psikolojik bariyerler yüzünden bildiklerimizi uygulayamayabiliyoruz. Bizi engelleyen şeylerden kurtulmak için öncelikle onların neler olduğundan bahsedelim…
Öncelikleri başkalarına vermek
Kendinizi düşünmenin “bencillik” olmadığını biliyorsunuz değil mi? Kendinize yardımcı olmadan başkalarına yardımcı olamazsınız maalesef. Fiziksel ve zihinsel sağlığınızdan siz sorumlusunuz. Sağlıklı gıdalarla beslenmeyi, güzel görünmeyi, iyi hissetmeyi, bebek gibi uyumayı, zinde olmayı sonuna kadar hak ediyorsunuz. Bir şey yaparken bunun başkalarından önce size keyif verip vermediğini düşünün.
saglikli-beslenme
Yanlış Yorumlanan İhtiyaçlar
Canınız büyük bir dilim pasta çekmiş olabilir ya da o gün yataktan hiç çıkmamanın size iyi geleceğini düşünmüş olabilirsiniz ancak öncelikle gerçekten o “eksik parçanın” ne olduğunu bulmaya çalışın. Hatırlayın ki daha önce o pastayı yedikten sonra pişman oldunuz ve tüm gün yataktan çıkmadığınız günün sonunda hissettiğiniz sadece mutsuzluktu. Böyle zamanlarda hemen teslim olmak yerine; biraz su için, akşam daha erken uyuyun, sevdiklerinize sarılın ve gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bulmayı kendinize görev edinin yoksa bu alışkanlıklardan kurtulmanız gün geçtikçe zorlaşacak.
krepli-rulo-pasta-tarifi
Kendinize Verdiğiniz Sözleri Tutun
Çoğumuz başkasına verdiğimiz sözleri tutmakta o kadar da zorlanmıyoruz, söz konusu iş yerindeki takvime göre çalışmak olduğunda gün içinde yapılacakları eksiksiz yerine getiriyoruz. Ancak eve gittiğimizde yapmak istediklerimizi programlama eğiliminde olmuyoruz veya program yapmış olsak da uygulayamıyoruz. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmaya başladığınız zaman hissedeceğiniz haz ve açığa çıkan güçle harekete geçmemenin imkanı yok!
özlü_sözler
İçten İçe Kendine İnanmama
Daha önceki deneyimleriniz başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir ancak bunları hatırlayıp kendinize inanmamaya bir son verin ve geçmiş deneyimlerin size hakim olmasına izin vermeyin. Güzel olan çoğu alışkanlığımızı en başında sürdürmekte nasıl zorlandığımızı hatırlayın ve şu an nasıl kolay geldiklerine bir bakın.