Hiçbir Şey Olmaz: Telefonunuza Su Dökülürse Bu Adımları Takip Edin!

Zamansız servis edilen bir çay, amansız bir dirsek hareketi, dikkatsiz bir hamle ya da boş bulunup yapılan ani bir el çarpması. Sebebi ne olursa olsun cümlelerimiz karşı karşıya: “Cana gelen mala gelsin – Mal canın yongasıdır” Her ne kadar can-mal ikilisi ile ilgili deyimler türetsek de e bir içimiz de gitmiyor değil, onca paralar verip akıllandırdığımız telefonumuzun susamasını içimize sindirmeyiz, sindiremeyiz.

Hal böyle olunca olası bir su basmasına karşı almamız gereken önlemleri sıralamak istedik sizin için. Hani olura… Aman aman evlerden uzak!

TELEFON

1- Hemen ters çevirip kapatın!

Telefonunuz su alınca zaten otomatikman kapanacaktır ama oldu da kapanmadı hemen hızlıca siz kapatın. Saniyeler ile yarışıyoruz, hala telefonunuzu kurtarma şansınız var! Telefonu önce ters çevirin, sonra kapatın ve açmayın.

2- Eğer mümkünse hemen bataryayı çıkarın!

Telefonunuz iphone ise bu adımı atlatın tabi 🙁 Ama diğer markalarda bir cihaza sahipseniz, hemen bataryayı çıkarın böylelikle telefonunuzun enerji kaynağını kesmiş olursunuz ve zarar görme olasılığınız bi’tık da olsa azaltmış olursunuz.

3- Sim ve hafıza kartını çıkarın!

Bataryadan sonra telefonunuzda ‘harici’ olan ne varsa çıkarın. Sim kart olur, hafıza kartı olur artık ne varsa. Sonra bir mikro fiber havluya sarın çıkardıklarınızı ve kurulayın. Mikro fiber bez anında emecektir.

4- Telefonunuzu vakumlayın!

Şöyle ki 🙂 Telefonunuzu bir poşete koyun ve içindeki havayı çıkarıp sıkıca bağlayın. Telefonunuzun hava ile iletişimini kesin ve vakumlu poşetmiş gibi sıkı sıkı muhafaza edin. Bir süre böyle bekleyin. Bu yöntem, telefonunuzun içindeki en küçük alanları bile hızlıca kurutacaktır.

pirinç

5- Pirinç mucizesi!

Cildiniz neme ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, telefonunuz da bir o kadar nemsizliği! Kurutmuş olsanız da içindeki nem, telefonunuzu bozmaya fırsat kolluyor olabilir. Bunu önlemenin pratik bir yolu var. Telefonunuzu içi pirinç dolu bir kapta yaklaşık 2 gün bekletin. Bir süre sonra eğer hala şansınız varsa mucizevi bir şekilde kendine gelecektir.

Umarız başınıza gelmez ama olurda gelirse, bunları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin olur mu?

Yine görüşeceğiz! 😉