Duymayan Kalmasın: 9 Hıdırellez Gecesi Ritüeli

Hayallerin gül ağacı ile buluştuğu, ateşin bu sefer hiç can yakmadığı, eğlencenin dileklerle çoğaldığı ve tüm bu olan bitene gecenin sessiz ve loş ışıklarının şahit olduğu bir gün; Hıdırellez! 5-6 Mayıs tarihlerinde bayram olarak binlerce yıldır kutlanıyor.

Peki, Hıdırellez gecesi neler yapılıyor? Gelin anlatalım…
 
1- Kim istemez ki sevdiği kişiyi rüyasında görmek. İnanış da olsa; inanış inanıştır! Elma kabuğunu soyup başucunuza koyun, hatta yastığınızın altına. Rüyanızda evleneceğiniz kişiyi görebilirsiniz.

elma_kabuğu

2- Taze soğanın iki sapını aynı boyda kesin. Bir tanesine dileğinizi dileyin ve dışarı koyun. Ertesi gün, kestiğiniz sapın boyu diğer sapı geçerse dileğiniz oldu demektir!

Taze soğan

3- O gece tüm kavanoz kapakları fora! Pirinç, tuz, bakliyat artık ne varsa hepsinin kapağını açık bırakın. İnanışa göre o gece evlere bereket ve bolluk dağıtılıyor.

bakliyatlar

4- Bu artık Hıdırellez denince ilk akla gelen ritüellerden ama biz yine de yazalım. Beyaz bir kâğıda dileğinizi dileyin ve gül ağacının altına gömün. Dileğiniz kısa sürede gerçek olacaktır!

gül_

5- Gül ağacı ile ilgili bir ritüel daha var. Kırmızı bir kesenin içine para koyun ve gül ağacının dalına asın. Bereket ve bolluk getirecektir.

gül_yaprakları

6- Hıdrellez sabahı, sağlık için yumurta yendiğini biliyor muydunuz? Evet, ertesi gün kahvaltıda yumurta yerseniz, seneniz bereketli geçer.

yumurta

7- 5 Mayıs gecesi, 41 farklı bitkiye ihtiyacınız var bu gelenek için. Bitkileri suya koyun ve 1 gece bekletin. 6 Mayıs sabahı, yüzünüzü o su ile yıkayın. Bunun anlamı da güzellik ve sağlık.

Bitkilerle Yüz Yıkama

8- Nasıl unuturuz ateşten atlama geleneğini… Bir koşu ateşin üzerinden atlamak da Hıdrellez geleneklerinden biri…

Kamp Ateşi

9- O gün evlerde yemekler pişirilir ve başkaları ile paylaşılır, açık havada piknik yapılır. Her şey paylaştıkça çoğalmaz mı zaten? 😉

piknik sofrası

Dileğiniz nedir bilmiyoruz ama kalbinizden geçen her şeyin ışık hızında olmasını dileriz!