Tropik Star Karnesi: Hindistan Cevizi Nasıl Seçilir ve Tüketilir?

Hindistan cevizi hem sütü çıkarılan hem etli kısımları yenilen üstüne bir de kurutularak pasta ve tatlılar da kullanılabilen harika bir meyve. Sağlıklı besinlerin tadı kötüdür ya da kötü kokar söylentisini de yerle bir ediyor böylelikle. Öyle ki hem kokusuyla kendisine aşık ediyor hem de tat katıyor. Ayrıca o kadar fazla kullanım alanı var ki nerede nasıl kullanacağımızı düşünürken başımızı döndürebiliyor. Şimdilerde iyiden iyiye kolay ulaşılabilir ve makul fiyatlı bir meyve olan Hindistan cevizi hakkında akıllara takılan soruları cevapladık 🙂

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan Cevizi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hindistan cevizi seçmenin gayet basit ve tek bir yolu var. Hindistan cevizi satın alırken meyvenin özellikle kara delikleri olan kısmını koklayın eğer ekşimiş ve bozuk bir koku alıyorsanız onu almayın.

Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi

Hindistan Cevizi En Kolay Şekilde Nasıl Kırılır? Suyu Nasıl Çıkarılır?

Hindistan cevizi oldukça sert kabuklu malum! Bu nedenle onu kırmak biraz çaba istiyor fakat nasıl kıracağınızı bildikten sonra her şey daha da kolay. Sırasıyla kırma işlemine başlıyoruz.

hindistan_cevizi

1) İlk önce Hindistan cevizini yıkayın ve kurulayın.

2) Üç tane kara deliğin olduğu bölgedeki; kıl, lif ve kabukları meyvenin içerisine girmesin diye bıçak yardımıyla kazıyın.

3) Üç kara delikten en büyük olanını tornavida, bıçak gibi uzun bir alet yardımıyla delin. Zaten bu bölüm yumuşak olduğu için kolayca delinecektir.

Hindistan Cevizli Kek Tarifi

4) Geldik suyunu çıkarma kısmına. Tabi ki ilk olarak dilerseniz suyunu hiç çıkarmaya uğraşmadan deldiğiniz noktadan bir pipet yardımıyla içebilirsiniz. Eğer suyunu boşaltmak istiyorsanız bir bardağın ağzına tülbent geçirerek ya da süzgeç koyarak dökün ki kabuk, toz, kırıntı gibi fazlalıklar bardağınıza dolmasın. Bir bütün Hindistan cevizinden yaklaşık yarım bardak Hindistan cevizi suyu çıkacaktır ve tadı hazır satılanlara benzememektedir.

5) İçindeki suyu boşalttıktan sonra Hindistan cevizini direk olarak kırabilirsiniz fakat bu bir hayli güç gerektirir. Daha kolay kırabilmek için; önceden ısıtılmış 200 derece fırında, 15 dakika kadar Hindistan cevizini bekletin. 15 dakikanın sonunda Hindistan cevizi soğuduktan sonra bir bıçağın tersiyle ya da bir çekiçle cevizin orta kısmına vurursanız Hindistan cevizinin kolayca çatlayıp kırıldığını göreceksiniz.

Hindistan Cevizi Kabuğundan Nasıl Ayrılır? Nasıl Yenir?

Hindistan Cevizli Kek Tarifi

Hindistan cevizini kırdıktan sonra meyvenin beyaz etli kısmıyla kabuğun birleştiği noktayı bıçak yardımıyla kenarlardan kaldırarak sıyırabilirsiniz. Eğer kabuk kalırsa onu da meyve soyar gibi soyacak yardımıyla soyabilirsiniz. Zaten fırında ısıtacağınız için kabuğu da kolayca soyulacaktır. Ayrıca meyveyi kabuğundan ayırdıktan sonra kalan parçasını saksı, kase gibi dekoratif amaçlı kullanarak değerlendirebilirsiniz. Ve beyaz iç kısmını da dilerseniz yaş meyve olarak yiyebilir ya da kurutarak pasta ve tatlılarınız da kullanabilirsiniz.