Hurma Hakkında Az Bilinen 5 İlginç Bilgi

Siz ona, isterseniz “Peygamber Çikolatası” deyin, isterseniz “Medine Baklavası”… Arap Yarımadası’nın en bereketli meyvesi hurma, binlerce yıllık geçmişi ile sofralara bolluk ve bereket getirmeye devam ediyor. Özellikle Ramazan ayında sıklıkla tüketilen hurmayı aslında mümkün olduğunca tüketmek gerekiyor. Çünkü hurma sandığınızdan çok daha faydalı! Hurma hakkında bunları biliyor muydunuz?
1. Hurma insanoğlunun yetiştirdiği en eski meyvelerden biridir.
5000 yıllık bir geçmişe sahip olan hurma, Babil’in eski yerlilerinden olan Sümerler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır.
2. Hurmanın çeşitlerinin tümünü ezberlemeniz mümkün değildir.
Hurmanın bilinen yaklaşık 2000 çeşidi vardır. Sanıyoruz ki 2000 çeşit hurmayı ayırt edebilen yoktur! hurmalı_tarif

3. Kanserin baş düşmanıdır.
Hurma, içerdiği lifler nedeniyle hem kötü kolesterolün önüne geçer hem de kanser ile mücadele eder. Hurma kanserin baş düşmanı olmasının yanı sıra sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
4. Ağacın kökü cennete, dalları cehennemdedir.
Hurma ağacı, hem su ister hem de sıcaklık. Kökünün su içinde, gövdesinin ise yüksek sıcaklık altında olması nedeniyle Araplar Hurma ağacı için “kökü cennette, gövdesi cehennemde” demektedirler.hurma_ağacı

5. Bir hurma, iki elma eder.
Hurmada bulunan, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir miktarı elmada bulunandan iki kat fazladır. Tıpkı elma gibi düzenli tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarını önler. İki elma yiyerek alabileceğiniz vitamin ve minerali 1 hurma yiyerek alabilirsiniz.

Hurmayı enfes bir tarifin içinde kullansanız ne de leziz olurdu değil mi? Migros TV size hak verdi ve enfes hurma tarifleri hazırladı! “Rejimdeyim, hafif bir tarif arıyorum” diyenlere özel Hurmalı Havuç Salatası Tarifi için tıklayın!
Hurmanın dolması mı olur demeyin, tıklayın, öğrenin! Hurma Dolması için tıklayın! hurma_dolması

Leziz bir tatlı arayışında olanlar için Migros TV‘nin harika bir önerisi var: Hurmalı Helva! Hurmalı Helva tarifi için, tıklayın!
Akşam yemeği için farklı bir lezzet peşinde olanlara özel Hurmalı Armutlu Tavuk Sote tarifi Migros TV’de! Tıklayın!