İncir Yaprağının 7 Faydası

İncir, taze ya da kuru haliyle tüketmeyi çok sevdiğimiz meyvelerden biridir. Birçok tarifin içerisinde yer vererek ya da sade haliyle tüketip faydalarından yararlandığımız incirin bu zamana kadar arka plana atılan yapraklarının da çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Güneşte kuruttuktan sonra kaynatıp çay hazırlama ya da yemek ve salataların içerisine katma gibi yöntemlerle yararlanabileceğiniz incir yaprağının tıpkı meyvesi kadar faydalı olduğunu yazımızın devamında görebilir, çok şaşırabilirsiniz. İşte detaylar;

Satın almak için;

1- Kemikleri Güçlendirir

İncir yaprağı, kemik sağlığında önemli rol oynayan kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kemik oluşumunu destekleyerek tüketen kişiyi osteoporoz gibi çeşitli kemik rahatsızlıklarından kurtarır.

2- Tokluk Hissi Sağlar

Diyet yapıyor ve bir türlü doymamaktan şikâyet ediyorsanız ihtiyacınız olan, tokluk hissi sağlayan besinlere yönelmektir. İşte incir yaprağı o besinlerden biridir. Yoğun lifli yapısı sayesinde incir yaprağı, uzun süren tokluk hissi sağlayarak daha fazla yiyecek tüketmenizi engeller, kilo vermenize yardımcı olur.

3- Diyabete Karşıdır

En sık görülen rahatsızlıklardan biri olan diyabete karşı incir yaprağı tüketimi, doğal bir tedavi niteliğindedir. Siz de düzenli olarak incir yaprağı çayı içerek kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlar, diyabet etkilerini en aza indirebilirsiniz.

4- Kırışıklıkları Önler

İncir yaprağı, antioksidan ve antikollajenaz etkiler taşır. İncir yaprağı özleri içeren kremler kullanarak siz de cildinizde oluşacak kırışıklıkları geciktirebilir, kırışıklıkların uzunluğunda ve derinliğinde azaltmalar yaratabilirsiniz.

5- Kabızlığı Giderir

İncir yaprağı, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığa karşı doğal bir müshil görevini üstlenir. Siz de kabızlıktan şikâyetçiyseniz incir yaprağından çay tüketerek sindirim sürecinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

6- Ülseri İyileştirir

En sık görülen mide rahatsızlıklarından biri olan ülseri incir yaprağının gücüyle yenebilirsiniz. İncir yapraklarını çiğneyip suyunu yutarak ülser yaralarının iyileşmesine büyük oranda yardımcı olabilir, daha sağlıklı bir mideye kavuşabilirsiniz.

7- Cilt Sorunlarını İyileştirir

Siğil, çıban gibi cilt problemleriniz mevcutsa incir yaprağının şifalı etkisi, işinize yaraya hazırdır. İncir yaprağını koparıp içerisinden çıkan sütü, düzenli olarak cildin sorunlu bölgesine uygulayarak cilt sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.