Isınmayan El ve Ayaklara Çözüm Önerileri

Soğuklardan neredeyse titrediğimiz günlerde bir türlü ısınamayan el ve ayaklara alışkınız; ancak bu durum her mevsim oluyorsa kontrol edilmesi gereken durumlar olabilir. Peki nasıl? Ne yapmalı da bir türlü ısınamayan el ve ayakları daha sıcak tutmalı, sürekli üşüyen el ve ayak sorununu nasıl çözmeli? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım…

  • Nedenlerini İnceleyin

El ve ayak üşümesi için çoğu zaman ısınsam geçer gibi düşünülse de bu durumun asıl nedeni, bir rahatsızlık olabilir. Kalp ritim bozuklukları, şeker hastalığı, hormonal düzensizlikler, kan dolaşımında bozukluklar gibi birçok problem; el ve ayaklarınızın asla ısınmamasına neden olan rahatsızlıkların başında gelir. Bunun için gerekli tahlilleri yaptırmanız ve ona göre hareket etmeniz son derece önemlidir.

  • Demir Eksikliğini Giderin

Sürekli olarak üşümenin temelinde çoğu zaman kansızlık problemi yatar. Bu problemin çözümü ise oldukça basit. Demir hapları, kan şurupları ya da demir içeren besin takviyeleri ile demir eksikliğini giderip üşüyen el ve ayaklara veda edebilirsiniz.

  • Bolca Su İçin

“Ne ilgisi var” dediğinizi duyar gibiyiz; ancak her konuda etkin olan içilen su miktarı, üşüyen el ve ayakların temelinde de yatıyor. Günde yeterli miktarda su içmediğinizde kanınız yoğunlaşır ve akışkanlığını kaybeder. Akışkanlığını kaybeden kan, dolaşımını yapamaz ve vücudun ısınamamasına neden olur. Bu nedenle günde 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

  • Zencefil Kullanın

Zencefil, şifa dolu bitkilerden biridir. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için ideal olan zencefilden çay yaparak çeşitli sorunlarınızdan kurtulmak mümkündür. Kan dolaşımının gelişmesine, kasların canlanmasına, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan zencefil; vücut ısısının artmasını da sağlayarak el ve ayakların üşümesine son verebilir.

  • Şok Uygulayın

Isınmayan el ve ayaklara bazen en iyi çözüm, soğuk bir duş etkisi yaratmaktır. Ellerinizi ya da ayaklarınızı önce 5 dakika kadar sıcak suda tutun, daha sonra buz gibi bir su içerisine sokun. Bu hareketi 3 kez tekrar ettikten sonra ısınacağınızı göreceksiniz.

  • Masaj Yapın

El ve ayaklarınızın ısınmama sebebi, kan dolaşımının yetersiz olması olabilir. Kan dolaşımınızın hızlanması için parmaklarınızla ya da bir fırça yardımıyla el ve ayaklarınıza masaj yaparak kan dolaşımınızı hızlandırabilir ve ısınmanızı kolaylaştırabilirsiniz.