İstanbul Semtlerinin İsim Tarihi: Sarıyer İsmi Nereden Gelir?

İstanbul’u semt semt, sokak sokak gezer her bir noktasını çokça severiz de derine inmekten çoğu zaman korkarız. Şimdi yüzeysel değil, derinlemesine sevmenin zamanı diyelim mi? Mesela Sarıyer’de dolaşmayı seviyor, sokaklarını, evlerini tanımaktan, sahilinde dolaşmaktan keyif alıyorsanız isminin nerden geldiğini öğrenmeye ne dersiniz? Hadi gelin peşimizden.

sariyer2

Sarıyer isminin nerden geldiğine dair farlı rivayetler döner durur. Bazıları sultanın aşık olduğu sarışın bir yârdan geldiğini ileri sürer, bazıları bölgede mezarı bulunan Sarıbaba’dan geldiğini, bazıları da ilçede yıllarca altın ve bakır madeni çıkarıldığı için bugünkü Maden Mahallesi ile Şifa Suyu arasında sarı renkte yarlar oluştuğu için bu adı aldığını ileri sürer.

sariyer8

İlçenin ismi sırasıyla Simas, Skletrinas, daha sonra Mezarburnu, Altınyer, Sarıyar ve son olarak da Sarıyer olmuştur.

sariyer6

Bizans döneminde boş tepelerden oluşan Sarıyer’de İstanbul’un fethinden sonra bir köy kurulmuş, 16. yüzyıldan itibaren aristokratik bir yerleşme alanı oluşmuş, 17. yüzyılda ise tamamen yeni bir semt halini almıştır. Rum ve Türk karışımı halkı ile güzel bir uyum yakalanmış; Türkler, bağ-bahçe işIeri ile uğraşırken, Rumlar ise balıkçılık ve meyhanecilik ile uğraşmıştır.

sariyer4

 

Sonuç olarak Sarıyer ismi, insana şöyle düşündürmüyor değil; “Yahu biraz yeşil, biraz da mavi olan bu bölge nasıl olmuş da Sarıyer olmuş ki?” O konuyu hiç açmayalım, mesela bizce böreği yerine midyesi ya da balığı falan meşhur olmalıydı. Yani bu iki konunun ikisi de birbirinden karışık. En iyisi uzaklaşalım.