Jaws’ı Nasıl Bilirdiniz? Okyanus Terörü Köpek Balıkları Hakkında 7 Şaşırtıcı Bilgi!

Dım dım, dım dım, dım dım… Ve ardından çığlıklar, denizin kırmızıya bulanması, dehşet ve vahşetin korkutucu birleşimi. İzleyenlerin kulağında çınlayan gerilim dolu melodisiyle bugün konumuz köpek balıkları nam-ı diğer Jaws!

Vahşi dişleri ve sempatiden uzak tavırları ile bildiğimiz ve hatta irkildiğimiz bu deniz hayvanı ile ilgili sıra dışı bilgiler topladık.

1- Yeryüzündeki tüm canlılar arasında, tadı en çirkin olan hayvandır denebilir. Haydi ‘en’ gibi iddialı olmasın ama gelmiş geçmiş en berbat tat diyebiliriz.

sarç_kîpekbalçßç

2- Köpek balığının pek çok hayvan çeşidini yediğini biliriz hatta insanları da. Ancak bazı uzmanlar, köpek balığının rengeyiği dahi yiyebildiğini iddia ediyor. Tabi okyanusun ortasında ren geyiğinin ne işi var o da ayrı muamma ama sürüklendi zaar.

3- Balinalar avlanmak için elektrik sinyallerini kullanır. Bu sinyaller de onu avına götürür. Sualtı kameralarının yaydığı elektrik sinyali, balığın onu bir yiyecekmiş gibi algılamasına neden olabilir ve bunu neticesinde köpek balığı kamerayı yiyebilir!

okyanustaki_kameralar

4- Yavru köpek balığı, kesede kardeşini yiyebilir!

yavru_kîpek_balçßç

5- Köpek balığı ailesinin içinde belki de en korkmamamız gereken tür beyaz olan. Çünkü beyaz köpek balıkları, insan tadından nefret eder. Artık şans yüzümüze güldü mü desek ne desek biz de bilemedik.

bÅyÅk_beyaz_balina

5- Köpek balığı göz yuvasının yan tarafında bir organ var, bu organ dondurucu sularda devreye giriyor ve gözü ısıtarak hayvanın donmasını engelliyor. İnanılır gibi değil.

kîpek_Balçßç_gîzÅ

6- Tıpkı insanlar gibi bazı köpek balığı türleri de uyur gezer! Onlar gezmiyor tabi, uyur yüzer diyelim 🙂 Evet, uyurken yüzebilen köpek balıkları da mevcut yeryüzümüzde. Uyandırmaya kıyamasak mı ne? 🙂

uyurgezer_kîpekbalçßç
7- Genelde gri olanı bilinse de bazı köpek balığı türleri sarı ve hatta pembe bile olabiliyor.

sarç_kîpekbalçßç