Kahve Hakkında 7 İlginç Bilgi

Bazen ayılmanızı sağlayan, bazen güne verilen molaları güzelleştiren, bazen tüm yorgunluğunuzu alan, bazense keyifli sohbetleri tamamlayan kahveye hayatınızda ne kadar yer veriyorsunuz? Kahveyi çok seviyor ve gün boyu tüketiyor olabilirsiniz; fakat onun hakkında bu ilginç bilgilerden haberdar mısınız? Gelin, kahve sevginize biraz da kültürünü ekleyelim ve bu ilginç bilgileri aklınızın bir köşesine kaydedelim. İşte ortamlarda kahve hakkında konuşabilmenizi sağlayacak 7 ilginç bilgi…

1. Kökenine İnmeye Ne Dersiniz?

Kahve kelimesini duyunca bile mutlu olanlar, kelimenin biraz kökenine inmeye ne dersiniz? Kahve kelimesi Arapçada şarap anlamına geldiği düşünülen “qahwa” kelimesinden gelmektedir. Bazı araştırmacılar ve dil bilimcileri ise kahve kelimesinin Etiyopya’nın Kaffa bölgesinden geldiğini iddia etmektedir.

2. Ağaçtan Bardaklara

Bardaklarımıza doluşup lıkır lıkır içtiğimiz kahvelerin önceki hayatlarında aslında bir ağacın meyvesi olduğunu biliyor muydunuz?
Tüm hikâye; kahve ağacı olarak nitelendirilen bir ağacın kırmızı renkteki meyvelerinin içerisindeki kahve çekirdeklerinin keşfedilmesiyle başlamış. Kiraza benzeyen kahve meyveleri sayesinde nefis kahveler, bardaklarımızla ve damaklarımızla buluşmuş.

3. Ne Kadar Zamanda Yetişir?

Çoğu zaman yapımı 5 dakika, içmesi o kadar bile sürmeyen kahvenin yetişmesi hiç de o kadar kısa sürmüyor. Kahve ağacının verdiği meyvelerin olgunlaşıp toplanacak kıvama gelmesi yaklaşık 4-5 yılı buluyor. Çeşitli işlemlerden sonra da kahve, bizimle buluşuyor.

4. Kokusu Çok Farklı

Kokusu ile karşı konulamayan kahvenin, henüz çiçek halindeyken mevcut olan kokusunun portakala benzediğini söylesek inanması güç olabilir; ancak gerçekler böyle!

5. İlaç Sayılırdı

Kahve tutkunlarının yoğun sevgiden dolayı kahve için “Herhalde ilaç gibidir!” diyeceğini tahmin ediyoruz; ancak kahve bir dönem gerçekten ilaç görevinde görülürmüş. Yemen ve Arabistan’da birçok doktor, birçok hastalığın ilacı olarak kahve önerir, tedavilerinde kullanırmış. Aynı zamanda kahvenin beyni kuvvetlendirdiğine ve dini ritüellerin bir parçası olduğuna inanılırmış. Şimdilerde yapılan birçok araştırmadada kahve tüketmenin Alzheimer, Parkinson, kalp, diyabet, karaciğer sirozu ve gut gibi birçok hastalığın etkilerini azalttığı ispatlanmıştır.

6. En Çok Tüketilen İçecektir

Kahve, keşfedildiği günden itibaren birçok insan tarafından epey sevilip neredeyse temel içeceğimiz olan su kadar kendine yer edinmiştir. Çok tüketilen bir içecek olmasının yanı sıra en çok endüstrisi yapılan ürünlerden biridir. Kahve, dünya çapında yaklaşık 25 milyon insana istihdam alanı yaratmaktadır.

7. Peeling Görevi Görür

Kahve, sadece içildiğinde anımıza keyif katmakta kalmıyor; aynı zamanda içildikten sonra kalan telvesi ile cildimize de güzellik katıyor. Kahve telvesini bir miktar zeytinyağı karıştırarak ya da sade olarak cildinize sürüp beklettiğinizde cildinizdeki ölü derilerden kurtulup çok daha pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.