Kahve İçmenin 8 İnanılmaz Faydası!

Kahvenin faydalarını biliyor musunuz? Kahvenin içinde sağlığınızı korumaya yardımcı birçok besin maddesi ve antioksidanlar bulunur. Düzenli kahve tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla bazı ciddi hastalıklara yakalanma riski ise oldukça düşük. Bu mucizevi içeceğin faydalarını merak ediyorsanız; kahve içmenin 8 inanılmaz faydasına bir göz atın!

kahve

1) Yağ yakmaya yardımcıdır!

Kafeinin yağ yakmaya yardımcı olduğu birçok çalışma sonucu kanıtlanmıştır. Bazı araştırmalara göre de kafein, metabolizmayı %3-11 oranında artırıyor.

2) Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür!

Genelde 65 yaş üstü insanları etkileyen hastalığın şuana kadar bilinen bir tedavisi yok. Ancak bu hastalığa yakalanma riskini düşürmek için yapabileceğiniz şeyler var. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yapmak gibi düzenli olarak kahve içmek de hastalığa yakalanma riskini düşüren etkili çözümler arasında. Araştırmalara göre düzenli olarak kahve tüketenlerin Alzheimer’a yakalanma riski hiç kahve tüketmeyenlere oranla %65 daha düşük! Evde pratik bir şekilde hazırlayacağınız birbirinden sağlıklı sandviçler ile ister piknikte, ister ofiste, dilediğiniz her yerde sağlıklı beslenin! Sandviçinizin yanında da kahvenizi yudumlamayı unutmayın!

3) Karaciğeri korur!

2006 yılında yapılan bir çalışma, günde en az dört bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin kahve tüketmeyenlere oranla %80 daha az olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bazı araştırmalarda, kahvenin alkol tüketimiyle alakası olmayan karaciğer yağlanmasını önlemede etkili olduğu da kanıtlanmıştır.

4) Uyku açar!

Kahvenin içinde bulunan kafein, uyarıcı bir maddedir ve beyin ve sinir sistemini hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple sabahları içilen kahve, uykuyu açar ve dikkati toplar. Sabahları işe gitmeden içeceğiniz bir bardak kahve daha verimli ve etkili bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır.

kahvenin faydaları

5) Kalın bağırsak ve karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini düşürür!

Günde en az 4 bardak kahve tüketen bir insanın karaciğer ve kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimali oldukça düşük. Çalışmalara göre düzenli kahve tüketimi karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini %40 oranında azaltıyor. Aynı şekilde günde 4-5 bardak kahve içenler üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli kahve tüketiminin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini %15 oranında azalttığını gösterdi.

6) Zekayı güçlendirir!

Kahve sadece uyku açmaya yaramaz aynı zamanda zekanın da daha keskin olmasını sağlar. Kahve, zihninizin daha etkin çalışmasını sağlayarak işteki verimliliğinizi de artırır.

kahvenin yararları

7) Mutlu eder ve depresyonu önler!

2011’de yapılan bir Harvard çalışmasına göre günde en az 4 bardak kahve içen kadınların depresyona yakalanma riski içmeyenlere oranla %20 düşük. 208.424 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada ise günde en az 4 bardak kahve içenlerin intihar oranının içmeyenlere oranla %53 düşük olduğu görülmüştür. Bunun sebebi ise kahvenin hafif bir antidepresan görevi görüp vücuttaki dopamin ve serotonin salgısını artırması.

8) Parkinson hastalığına yakalanma riskini düşürür!

Parkinson hastalığı Alzheimer’dan sonra gelen en yaygın nörolojik hastalıktır. Sebebi ise beyindeki dopamin üreten nöronların yavaş yavaş ölmesidir. Aynı şekilde Alzheimer hastalığı gibi bilinen bir tedavisi yoktur, bu yüzden de hastalığın oluşumunun engellenmesi bir o kadar önemlidir. Yapılan çalışmalarda, kahve tüketenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin %32-60 oranında düşük olduğu gözlenmiştir.

Kahveyi kek yapımında kullandık, çok da güzel oldu! Kahveli kakaolu mısır unlu kek tarifi için tıklayın! http://migrostv.migros.com.tr/kahveli-kakaolu-misir-unlu-kek-tarifi/