Kakao Flavanolleri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Flavanol; kakao meyvesi içerisinde bulunan çekirdeklerin özünü oluşturan bir madde. Yani; siyah elmas sayılan, bayıldığımız çikolataların lezzetini veren kakao; içerisindeki flavanoller sayesinde bizlere sağlıklı bir yaşamın anahtarını sunuyor.

Kakao flavanollerinin faydaları nelermiş, birlikte bakalım:

  • Hafızayı Güçlendirir

İlerleyen yaş sebebi ile görülen öğrenme ve hatırlama zorluğu gibi problemleri azaltır. Kakao flavanolleri, beynin bilişsel yönünü besleyerek hafıza kaybı gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar. Yapılan birçok araştırmada flavanol diyeti yapan yaşlı insanların 30-40 yaş hafızasına dönebildiği saptanmıştır.

kakaonun-faydalari

  • Kan Akışını Düzenler

Kakao flavanolleri, damarların sağlığını ve esnekliğini koruyarak kan akışını destekler.

kakao

  • Sağlıklı Bir Seçenektir

Tatlı krizleri için en sağlıklı seçenektir. İçerisinde flavanol bulunduran kakaodan yapılan çikolatalar dengeli beslenmeye katkıda bulunur.

kakao-hakkinda

  • Sindirimi Rahatlatır

Kakao flavanolleri, içerisinde yüksek miktarda lif barındırır. Bu özelliği sayesinde hem uzun süren tokluk hissi sağlar hem de sindirim sürecinin kolay ve rahat olmasına katkıda bulunur.

kakao-nasil-kullanilir

  • Beyne Oksijen Gönderir

Kakao flavanolleri, beyne fazla oksijen gitmesini sağlayarak beyin sağlığının uzun yıllar korunmasına yardımcı olur.

kakao-kullanimi

  • Güçlü Bir Antioksidandır

Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Düzenli ve ideal miktarda flavanol tüketimi ile daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olur hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz.

kakao-yararlari

  • Kolesterolü Dengeler

Flavanoller, karaciğerdeki yağ üretiminin azalmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

kakao-sagliga-faydalari

  • Yaşlanmayı Geciktirir

Flavanoller, zihin için sağladığı yararın yanında beden için de oldukça faydalıdır. Hücre onarımının desteklenmesine yardımcı olarak yaşlılık belirtilerinin gecikmesini sağlar. Böylece uzun yıllar genç görünümünüzü koruyabilirsiniz.