Kaktüs Bitkisinin 7 Faydası

Kaktüs pek ortada olmayan bitkilerden biridir. Yani kaktüsü ya çok seversiniz ya da ondan nefret edersiniz. Sevip de katlanılacak dikeninin fazla miktarda olması etkili sebeplerden biridir belki de. Ancak sevmeyenlerin onun hakkında biraz yanlış düşündüğünü belirtmek isteriz. Öyle ki kaktüs o dikenli sert görünümün ardında ne iyi, ne yardım seven bir kalp barındırıyor bir bilseniz! Tamam tamam, bir kalbi olmasa da insan sağlığına oldukça fazla yararları var. Yani siz onu sevin o da sizi sevsin.

Ülkemizde dikenli bir süs bitkisi olarak bilinen kaktüs, Amerika’nın bazı bölgelerinde besin kaynağı olarak kullanılıyor. Örneğin dikenli armut, dikenli incir ya da Hint inciri gibi. Bakın besin kaynağı olan kaktüsün faydaları nelermiş?

1. Kan Şekerini Düzenler

Kaktüs yaprakları kandaki şeker miktarını düzenleyip kalp krizi gibi risklerden uzak tutar.

kaktus-bitkisi

2. Sindirim Sistemine Yardımcıdır

İçerdiği yüksek orandaki lif miktarı sayesinde sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak problemlerinden olan ishal ve kabız gibi rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.

kaktus

3. Kilo Vermeye Yardımcıdır

İçerdiği bol vitamin ve düşük kalori sebebi ile kilo verme konusunda oldukça önemli etkiler sağlar.

kaktusun-faydalari

4. Kolesterolü Düşürür

Kaktüs yaprakları vücuttaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayarak kolesterol dahilinde gelişecek tüm hastalıkların önünü kapatmış olur.

shutterstock_1010979469

5. Beyin Dostudur

Kaktüs, anti-oksidatif flavonoid aktivitesi ile beyin koruyucu bir etki sağlar.

kaktusun-yararlari

6. Kansere Karşıdır

Kaktüs yaprakları, içerdiği fitokimyasal maddeler ile özellikle meme, prostat, kolon ve karaciğer gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

7. Radyasyonu Emer

Son olarak bizim bildiğimiz, süs bitkisi olan kaktüs ile kapanış yapmak isteriz. Özellikle teknolojik aletlerin bolca bulunduğu ofis ortamlarında bir kaktüs yetiştirmek, düşünülmüş en iyi hareket olabilir; çünkü ortama yayılan radyasyonu emebilen özelliğe sahip olmasıyla kaktüs, insan sağlığı için en iyi bitki dostlarından biridir.