Kalp Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gereken ‘Rakamlar’

Bugün konumuz kalp sağlığı. Onu korumak için pek çok şey yapıyor olabilirsiniz; sağlıklı besleniyor, düzenli spor yapıyor, zararlı alışkanlıklardan uzak duruyor, uykunuza dikkat ediyorsunuz. Ve fakat kontroller ile aranız nasıl?

Bazı değerlerinize ait rakamlar, kalp sağlığınızın gidişatı hakkında önemli ipuçları veriyor olabilir.
kalp
İlk olarak elbette kolesterol değeri ile başlayalım. Pek çok kalp rahatsızlığının temelinde yatan yüksek kolesterol. Peki kolesterol değerleri nasıl olmalı? Yapılan araştırmalara aşağıdaki rakamları sunuyor olsa da en doğru bilgi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

100 – 129 aralığında ise normal bir düzey denebilir,
130 – 159 aralığında ise yüksek,
160 – 180 oldukça yüksek,
190 ve üzeri ise tehlike çanları.

Daha önce duydunuz mu bilmiyoruz, değerin adı trigliserid. Bu değerin kanda yüksek oranda olması özellikle kadınlar için kalp sağlığını olumsuz etkiliyor olabilir. Kan basıncı da dikkat edilmesi gereken rakamsal değerlerden. Hipertansiyon sinsi sinsi hayatınıza girebilir ve siz farkında olmadan kalbinizi yorabilir. Alternatif yollar ile tansiyonunuzu düşürebilirsiniz ancak konu bu kadar ciddi iken mutlaka bir tıbbı destek almanızda yarar var. Ve final; açlık kan glikozu. Vücudumuz insülin üretmediğinde, glikoz kana karışıyor ve kan hücrelerine zarar veriyor. Bu nedenle bu değeri de düzenli olarak kontrol etmekte yarar var.

Siz, siz olun sağlığınıza dikkat edin.