Kanola Yağı Hakkında 6 Bilgi

Sağlıklı yaşamak için beslenmeye ne denli önem vermemiz gerektiğini artık biliyoruz ve bunun için sürekli yeni seçenekler ile tanışmaya devam ediyoruz. Yeni ekmekler, yeni baklagiller, yeni çaylar ve daha nicesi…

Yağ çeşitleri de dikkat etmemiz gereken konulardan biri. Yediğimiz yemeklerin hangi yağlardan yapıldığı son derece önemli. Şimdiye kadar muhtemelen hepimizin en sık kullandığı yağlar zeytinyağı ve ayçiçek yağıdır, peki bunların dışındaki seçeneklerden haberdar mıyız? Sıradaki yazımızda bu seçeneklerden birini ele alalım istedik. İşte bazılarınızın ilk kez göreceği yeni bir seçenek, kanola yağı. Gelin onu birlikte daha yakından tanıyalım. İşte detaylar:

  • Kanola Yağı Nedir?

Kolza bitkisinin ıslahında ortaya çıkan tohumların işlenmesi ile elde edilir. Düşük doymuş yağ oranı ve en yüksek omega-3 değerine sahip olmasıyla bilinen yağlar arasındadır. Besin değerinin yüksek olması nedeniyle en faydalı yağlar arasında kabul edilir.

  • Nerede Üretilir?

Kanola yağı ilk olarak Kanada’da üretilmiştir, daha sonra dünyanın pek çok yerine yayılmıştır. Türkiye’de kanola, rapiska ya da rapitsa isimleri ile bilinir.

  • Nasıl Bir Yapısı Vardır?

Kanola yağının sağlıklı olup olmadığı konusunda büyük tartışmalar mevcuttur. İçerisinde insan sağlığına zararlı olduğu bilinen erusik asitin bulunduğu söylenir. Bir yandan ıslah çalışmalarında bu maddenin etkisi azaltıldığı için kullanılmasında bir sakınca görülmez.

Kanola yağı, 200 dereceye kadar yapısı bozulmadan kalabilir. Yağı, kokusu ve tadı çok hafiftir. Açık bir renge sahiptir ve güneş görmeyen bir yerde 1 yıla kadar saklanması mümkündür.

  • Kanola Yağı Nerelerde Üretilir?

Çin, Hindistan ve Kanada başta olmak üzere Fransa, Almanya, İngiltere ve Pakistan gibi pek çok yer; kanola yağının üretildiği bölgeler arasındadır. Türkiye’deki kanola yağı üretimi ise Trakya bölgesinde yapılmaktadır.

  • Faydaları Nelerdir?

Daha önceden de söylediğimiz gibi bu yağın fayda ve zararları tartışma konusudur. Biz, kanola yağının faydalarına değindik. Gelin detaylara birlikte bakalım:

  • Kanola yağının besin değeri yüksek olduğundan diğer yağlara göre daha doyurucudur.
  • Kanola yağı A, D, E, K vitaminlerini barındırır. Özellikle E vitamini sayesinde anti-kanserojen ve antioksidan görevini görür.
  • Besin değerleri ve bolca vitamin bulunduran yapısı sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Kanola Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kanola yağının günümüzde besinden kozmetiğe birçok kullanım alanı vardır. Sanayi yağı ya da biyoyakıt olarak ya da ruj, dudak nemlendiricisi gibi ürünlerin içerisinde ve mum, mürekkep yapımında malzeme olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüksek besin değerleri sebebiyle kızartmalar için de en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alır.