Kar Kapıda: Aracınız Kışa Hazır mı?

Kış şartları çetin geçeceğe benziyor. Karın yaklaşmak üzere olduğu şu günlerde sizin için karda araç bakımına dair püf noktaları araştırmış ve şu yazımızda paylaşmıştık. Bugün araç bakımını daha genel hatlarıyla ele alıyoruz. Kışın araç bakımında nelere dikkat etmek gerekir, kış ayında araç bakımı nasıl yapılır? Sizin için araştırdık.

1- Araç kışlık bakımında en sık yaşanan sorun soğuk hava kaynaklı donmalar, buz tutmalar.  Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifrizi mutlaka ölçtürün. Böylelikle yolda kalmaz, sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.

araba

2- Hava filtresini mutlaka kontrol edin. Soğuk ve kirli hava, filtreleri tıkamış olabilir bu nedenle sık sık kontrol edip temizliğine emin olun.

arac_bakimi

3- Sudaki klor, fıskiyelerin tıkanmasına yol açabilir. Bu nedenle fıskiyeleri düzenli olarak kontrol edin. Ayrıca olası buzlanmalarda, sileceğin etrafını kart ile kazımak da anlık bir çözüm olabilir.

banka_karti

4- Elektrik sistemini mutlaka kontrol edin. Havadaki nem, elektrik aksanına zarar verebilir bu nedenle sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

arac_bakimi

5- Havaların soğumasıyla kendimizi arabanın sıcak döşemelerine atarız atmasına ama kaloriferler çalışmıyorsa gelin de ısının. Bu nedenle kaloriferlere dikkat.

araç kış bakımı

6- Motor yağına dikkat edin. Uzun süre kullanılan yağ, motor korumasını azaltabilir. Bu nedenle sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

buzlu_cam

Uzun ve soğuk bir kış bizi beklerken, araç bakım seti de arabanızda mutlaka yer alsın. Migros Mağazaları‘nda bulabileceğiniz araç bakım seti ile yollar daha rahat ve güvenli olabilir.

Keyifli sürüşler! 😉