Karadeniz’in Çiçeği Hodan Otu Hakkında 7 Bilgi

“Baharın müjdecisi sebzeler hangileridir?” diye sorsak birçoğunuzdan enginar, kuşkonmaz gibi cevaplar alabiliriz; ancak burada pek tanınmayan müjdeci bir sebze daha var!
Kaldirik otu, ıspıt otu, tamara otu, sağırdili olarak da bilinen hodan otu da baharla birlikte tezgâhlardaki yerini almaya başlayan, özellikle Karadeniz’de çok sevilen sebzelerden biridir. Birçoğunuzun bu yazımızda ilk kez karşılaştığı hodan otunu gelin daha yakından tanıyalım:

1. Yabani Bir Ottur

Daha çok yol kenarlarında, ormanlık ve yüksek kesimlerde, hiçbir müdahale olmadan, tamamen doğal bir şekilde yetişebildiği için yabani otlar ailesinden sayılır. Bu özelliği sayesinde çok şifalı bir bitki olarak bilinir.

2. Çiçeklidir

Genellikle mor, mavi ya da pembe tonlarında olan çiçeklere sahiptir. Bu çiçekleriyle birlikte yılın mart ve nisan aylarında açılır ve yenmeye hazır hale gelir.

3. Şifa Deposudur

Hodan otu, kendi kendine yetişen bir bitkidir. Dolayısıyla herhangi bir kimyasal içermez ve sağlık için çok faydalıdır. Kanserin birçok çeşidine karşı koruyucu, iltihaplanmalara karşı iyileştirici bir güce sahiptir.

4. İdrar ve Balgam Söktürür

İdrar yolları ve boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı hodan; etkili bir seçenektir. Hodan otunu tükettiğiniz anda bu tip enfeksiyonlarınızın iyileşmesini sağlar, çoğu şikâyetten kurtulursunuz.

5. Depresyona İyi Gelir

Bir çikolata kadar olmasa da hodan otu da daha mutlu bir ruh hali edinmenize yardımcı olur. Antidepresan ilaçlar kadar etkili olan hodan sayesinde sakinleşir ve rahatlarsınız.

6. Cesaret Verir

Hodan, cesaret veren bir besin olarak bilinir. Etkili içeriği sayesinde özellikle eski zamanlarda savaşa giden askerlerin daha cesaretli olmaları için tükettikleri besinler arasında yer almıştır.

7. Cilde İyi Gelir

Hodan; sadece tüketildiğinde değil, cilde sürüldüğünde de fayda sağlayabilir. Eğer ki yanık ya da yara gibi cilt problemleriniz mevcutsa hodanı lapa haline getirdikten sonra sorunlu bölgeye uygulayarak şifa bulmanız mümkündür.