Karanfil Yağının 6 Faydası

Evde kendi imkanlarınızla hazırlayabileceğiniz ya da aktarlardan hazır satın alabileceğiniz karanfil yağının faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmiyor. Yazımızın devamında karanfil yağının bazı faydalarını sizin için derledik. İşte karanfil yağının 6 faydası…

 

  1. 1.Baş Ağrılarını Yatıştırır

Karanfil yağının içerisinde anti inflamatuar maddesi bulunur. Bu madde sayesinde karanfil yağının özellikle iltihaplı hastalıklar sonucunda oluşan baş ağrılarını yok etme konusunda oldukça etkili olduğu görülür. Siz de şiddetli bir baş ağrısından şikâyetçiyseniz 1 çay bardağı suya 3 damla karanfil yağı ekleyip içebilir, baş ağrısının dinmesine yardımcı olabilirsiniz.

  1. 2.Sivilcelerden Kurtarır

Karanfil yağının antioksidan etkisi sayesinde sivilce ve aknelerden kurtulabilmek mümkündür. Siz de kusursuz bir görünümde sağlıklı bir cilde sahip olmak isterseniz 3 damla karanfil yağı ile 2 tatlı kaşığı balı karıştırıp sorunlu bölgelerinize sürüp bekleterek cildinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi düzenli olarak uygulayıp ardından ılık su ile temizlediğinizde cildinizin tüm akne ve sivilcelerden kurtulduğunu görebilirsiniz.


  1. 3.Ağız ve Diş Sağlığında Etkilidir

Karanfil yağı, ağız ve diş sağlığı için kullanılabilecek en iyi, en doğal ürünlerden biridir. İçerisindeki ojenol maddesi sayesinde doğal bir antibakteriyel görevini üstlenerek ağız ve diş eti iltihaplarının önlenmesini ve iyileşmesini sağlar. Siz de ağzınızdaki sorunlu bölge üzerine karanfil yağına batırdığınız pamuğu uygulayıp bir süre bekleterek rahatsızlık durumunun geçmesini sağlayabilirsiniz.

  1. 4.Ufak Yaraları İyileştirir

Böcek, sinek, çeşitli haşereler ısırmak için daima sizi seçiyorsa, mantar enfeksiyonları, çeşitli yaralar ya da kesiklerden şikâyetçiyseniz karanfil yağı en önemli kurtarıcınız olabilir. Bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye karanfil yağı uygulayarak cildinizdeki enfeksiyon oluşumunu engeller, cildinizin onarılmasını ve tahrişlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

  1. 5.Yemekleri Güzelleştirir

Karanfil yağı, yemek yapımında da kullanabileceğiniz malzemelerden biridir. Seçtiğiniz yemek ya da salatanın içerisine birkaç damla karanfil yağı katarak farklı ve aromatik bir lezzet edinebilirsiniz.

  1. 6.Stresi Azaltır

Stres, maalesef ki hepimizin hayatında az ya da çok var olan hem beden hem de zihin sağlığımızı tehdit eden bir etkendir. Bu nedenle ondan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir, peki nasıl? Karanfil yağı bu konuda size yardımcı olacak seçeneklerden biri. Gün sonunda uyuyacağınız yastığa birkaç damla karanfil yağı damlatıp uykuya öyle dalmaya çalışırsanız beynin yorgunluğunu ve stres miktarınızı azaltır, beynin işlevlerini yerine daha iyi getirmesini sağlarsınız.