Karda Artistik Patinaj Şampiyonu Ol(ma)mak İçin 5 ‘Düşmeme Tüyosu’

Aman geliyor, aman önlem alalım, aman yağdı yağacak derken olan oldu; Balkanlar yine yaktı bizi! Efendim malumunuz kar yurdumuzun pek çok kesimini etkisi altına almak üzere. Bu sefer işin ısınma değil kaymama kısmına odaklanmak istedik.

Gün geçmiyor ki yollarda artistik patinajlar çekmeyelim, tutunacak dallarımızı kırmayalım ve ‘müsait bir yerde’ inmeyelim! Tüm karizmamızın kar ipliğine(!) bağlı olduğu şu yoğun günlerde, düşmemek için ne yapmak gerekir bir araştırdık. Araştırmakla kalmadık bizzat uyguladık ve düşmedik 🙂 Hemen paylaşalım mı?

kar-onlemleri

1- Penguen Stili!

Belki bir şirkette üst düzey yöneticisiniz, belki kariyerinizin zirvesinde; belki evinizin en havalı gurmesi, belki de güzelliğiniz / yakışıklılığınız ile ortamın gözdesi… Fark etmez, bugün hepimiz pengueniz! Ayaklarınızı omuz hizasında açın, ellerinizi iki yanınıza koyun ve penguen gibi sağa ve sola eğilerek yürüyün. Bu stil, kaymanızı önemli ölçüde engelleyecektir; tecrübe ile sabit.

2- Kedi Kumu!

Hiç gülmeyin lütfen, eğer düşmekten çok korkuyorsanız çantanıza kedi kumu alabilir ve güzergâhınıza dökebilirsiniz 🙂 Tuz da olur tabi bu arada. Örneğin her gün çıkmak / inmek zorunda olduğunuz bir yokuş varsa, tedarikli olmakta fayda olabilir. Biz söyleyelim de siz isterseniz uygulayın.

3- Tabana Kuvvet!

Yürürken ayaklarınızın ucuna basmayın; Afrodit stili havuz başında daha havalı olur. Ağırlığınızı topuklarınıza verin ve üzerine sıkıca basın. Kaymanızı engelleyecek ve adımlarınızı sağlamlaştıracaktır.

4- Diyelim ki Düşesiniz Var!

Hani olur ya, yer çekimi ve kader sizi kara çekerse o zaman bacak ve kalçanızın üzerine düşmeye çalışın, elinizle asla destek almayın tüm kuvvet kalçaya!

5- İmajı Bir Kenara Bırakın!

Evet, görüntü çirkin ama karda kaymayı önlemenin en etkili yollarından biri ayakkabınızın üzerine eski bir çorap geçirmek. Eski çorap, kaymanızı önleyecektir. Kar zincirli özel bir ayakkabınız yok ise…

“Karda yürü, izini belli etme!” sözü mazinin tozlu raflarında yerini almak durumunda kalabiliyor çünkü bu karda iz belli etmemek imkânsız! Siz siz olun küçük adımlardan vazgeçmeyin, acele işe karışmasın şeytan!

İmza: Bi’dost! 😉