Bu Alemin En Çalışkanı: Karıncalar Hakkında Şaşırtıcı 8 Bilgi

Minik minik bacakları, türlü türlü huyları ve Altın Günü’ne yetişmeye çalışan teyze edalarıyla sürekli bir kıpırdanma halinde olan sevimli dostlar; karıncalar…

Yere bir kırıntı düşmeye görsün hemen bir panik, hemen bir haber salma hemen bir kurumsal tutum; hoop anında en az 50 karınca orada. Karınca demek çalışkanlık demek onu bildik peki başka? Hazırsanız karıncaların bilinmeyen dünyasına iniyoruz.

1- Ortalama 28 yıllık yaşam ömürleri ile kraliçe karınca, pek çok böcek türünün içinde en uzun yaşayanı. Karınca deyip geçmeyin yani, hürmet etmek gerekir 28 yaş az m?

karıncalar

2- Karıncalar öldükleri zaman bir kimyasal salgılarlar. Bu kimyasal öldüklerini diğer karıncalara haber veren bir sinyaldir adeta. Haberi alan diğer karıncalar da ölü karıncayı mezarlığa taşır.

ölü_karınca

3- Önemli bir ağırlıkları olmadığı için, karıncaları uçaktan bile atsanız ölmezler. O yüzden yükseklikle hiç işleri olmaz yani.

karincalar

4- Biyolog Sir John Lubbock, 1800’lü yıllarda karıncalar üzerinde garip bir deney yapmış. Ayık olan karınca, sarhoş olan karıncayı yuvaya taşıyabiliyor olmasına karşın; yabancı bir karıncayı suya atabiliyormuş. Karıncanın kinlisini de ilk defa duyduk.

Sir John Lubbock

5- Karınca türleri arasında en farklı olanı uçan karıncalar. Çünkü bu karıncalar, her an çiftleşmeye hazırlar; her ne kadar çiftleşme sonrasında hayatlarını kaybediyor olsalar da… Çapkın karıncalar! 🙂

uçan_karıncalar

6- Araştırmalara göre karıncaların %20’si işe yaramaz. Bunlara ‘tembel karıncalar’ adı veriliyor. Ne yapıyorlardır acaba diye düşünmeden edemiyoruz. Bütün gün yayılıp yuvada çekirdek mi bekliyorlardır nedir?

tembel_karınca

7- Ophiocordyceps unilateralis adı verilen bir mantar türü var; karıncaların içinde yaşıyor. Ortalama 10 gün sonra karıncayı öldürüyor ve baş kısmından dışarı çıkıyor.

karınca

8- Marangoz karınca türlerinin bazıları, kendilerini savunmanın son adımı olarak patlayabiliyorlar. Evet, yanlış duymadınız patlayabiliyorlar.

Karıncalardan bu kadar bahsetmişken, evinizin davetsiz misafirlerini incitmeden gönderecek önerilerimizi de serpelim satır aralarına… Karıncalardan kurtulmanın doğal yolları için videomuza göz atın!

Hayvanlar aleminde yaptığımız sıra dışı yolculuk burada son bulmuyor. Daha önce de yunuslar hakkında bilinmeyenlere değinmiştik, keyifli okumalar!