Kariyer Değişikliği İçin Bilmeniz Gereken 6 Şey

Şu hayattaki en büyük şanslardan biri de mutlu olduğun mesleği yapabilmektir; ancak maalesef ki herkes bu şansa sahip olamaz. Gerek eğitim sistemi gerek yanlış tercihler gerekse imkansızlıklar yüzünden birçok insan yanlış işte çalışmaya devam etmektedir. Eğer ki siz de mutlu olmadığınız bir mesleğe sahipseniz buna mecbur olmadığınızı ve yeni yollar için denemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu zorlu kararı verdiniz ancak ne yapmanız gerektiğini pek bilmiyorsanız sizebuyolculukta yardımcı olabilecek detaylar…

  • Plan Belirleyin

Bu zorlu karara giden yolda aklınız muhtemelen karışık olacaktır. Bu durumu hafifletmenin ve işlerinizi kolaylaştırmanın ilk adımı zihninizdeki fikirleri somutlaştırmaktır. Küçük bir defter edinin ve ne yapmak istediğinizi tam olarak deftere aktarın. Bu sayede hedefinize giden haritayı çizmiş olur aynı zamanda motivasyonunuzu yükseltirsiniz.

  • Yeteneklerinizi Sıralayın

Yapmaktan hoşlandığınız, başarı ile tamamlayabildiğiniz işleri, kendinizin güçlü yanlarını iyi öğrenin. Yeteneklerinizin maddi karşılığı olup olmadığını tartın. Kariyer değişikliğinde yetenekleriniz doğrultusunda ilerlediğinizde mutluluğu yakalama şansınızın yükseleceğini unutmayın.

  • Sorular Sorun

Neden kariyer değişikliğine gitmek istiyorsunuz? Şu anda sahip olduğunuz meslekte sizi tatmin etmeyen ne? Kariyer değiştirmek için yaşınız uygun mu? Bu değişim sürecinde kimler size destek olabilir? Değişim yaptığınızda kesin olarak işe yarayacak ve istediklerinize ulaşabilecek misiniz? Bu ve bunun gibi birçok soruyu daha önceden kendinize cevaplarsanız bu yolda daha güçlü bir şekilde yürüyebilirsiniz.

  • Çevre Edinin

Yönelmek istediğiniz meslekten insanlar tanımıyorsanız eğer acilen size yol gösterebilecek deneyime sahip insanlarla tanışın. Bu şekilde hem adaptasyonunuzu yükseltecek hem de geçiş yapmak istediğiniz dünyayı daha yakından tanımaya fırsat yaratmış olacaksınız.

  • Yeni Bir CV ve Ön Yazı Hazırlayın

Yepyeni bir hayata adım atmaya hazırlandığınızı ve bunun için her şeyi yenilemeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle yönelmek istediğiniz mesleğe uygun bir şekilde, nokta atışları ile dolu bir CV ve ön yazı hazırlayın.

  • Kararlı Olun

Bu yolun basit olduğunu kimse söyleyemez; başarılı olmak için kesin kararlı olmanız gerektiğini, yolun daha en başında bilmelisiniz. Bu nedenle yolunuza çıkacak her engele karşı hazırlıklı olup hızınız kesilse dahi yola devam edeceğinizin sözünü kendinize verin.