Karpuz Çekirdeklerini Atmıyoruz: İşte 8 Faydası

Bol renkli, bol sulu meyvemiz karpuz; onu sevmeyenimiz pek yoktur herhalde? Karpuzun kendisini sevsek de çekirdekleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz sanırız.

Siz, karpuzun çekirdeklerini umursamadan tüketenlerden misiniz, yoksa çekirdeklerini ayıklamaya hiç üşenmeden öyle tüketenlerden mi? Bu biraz tercih meselesi tabii; ama karpuz çekirdeklerini ayıklamadan tüketenler bu kez kazandı diyebiliriz; çünkü karpuz çekirdeklerinin muhtemelen bilmediğiniz birçok faydası var.

İşte karpuz çekirdeğinin 8 Faydası:

1. Bağırsakları Çalıştırır

Karpuz çekirdekleri, yüksek oranda lif içerir. Bu özelliği sayesinde bağırsakların çalışmasına, sindirim sürecinin kolaylıkla tamamlanmasına yardımcı olur. Eğer siz de kabızlık gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız sorununuzu ilaçlar kullanmak yerine karpuz çekirdeği ile çözebilirsiniz.

karpuz

2. Cildi Güzelleştirir

Karpuz çekirdekleri, içerisinde bol miktarda antioksidan ve omega-3 barındırır. Bu özellikleri sayesinde cildinizin yenilenmesini, hava almasını, yaşlılık belirtilerinin azalmasını sağlar; akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardım eder.

kadin-modasi

3. Kan Şekerini Dengeler

Karpuz çekirdekleri, şeker hastaları ya da adayları için şifa veren taneler gibidir. Düzenli olarak karpuz çekirdeği tüketerek kan şekerinin kontrol altında alınmasına, insülin direncinin azalmasına, kan dolaşımında glikoz salınımının düşmesine yardımcı olabilmeniz mümkündür.

karpuz

 

4. Enerji Verir

Bol koşturmacalı bir gün sizi bekliyorsa karpuz çekirdekleri imdadınıza koşabilir. Az kalorisi, yüksek enerji seviyesi sayesinde yorgunluğa karşı yoğun bir güç verir. İçerisinde bulunan mineraller ve lifler ile tüm halsizliği sizden uzaklaştırır.

karpuz

 

5. Damar Sağlığını Korur

Karpuz çekirdekleri omega-3 ve omega-6 yağları açısından oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde damarların tıkanmasını, sertleşmesini önler, kan dolaşımından kaynaklanan birçok hastalığa karşı korunmanızı sağlar.

karpuz-frozen

6. Tansiyonu Düzenler

Tansiyon problemi yaşıyorsanız karpuz çekirdeklerinden yararlanabilirsiniz. Karpuz çekirdekleri içerdiği bol miktarda protein ve amino asitler sayesinde tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

karpuz-limonata

7. Kemikleri Güçlendirir

Karpuz çekirdekleri, kemikler için son derece yararlı olan magnezyumu bol oranda içermektedir. Bu özelliği sayesinde kemiklerin güçlenmesini, yaşlılık ile birlikte gelişen osteoporoz gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.

karpuz-detoks

8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerdiği birçok antioksidan sayesinde vücudun olumsuz etkilenmesine neden olan tüm faktörleri etkisiz hale getirerek hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Başta kalp hastalıkları ve birçok kanser türüne karşı yakalanma riskini azaltır.

Bu denli yararlı olan karpuz çekirdeklerini bundan sonra atmak yerine faydalarından yararlanmaya bakın deriz. Örneğin salata içerisine, müsli içerisine, buzlu içecekler içerisine atarak hem fark yaratabilir hem de sağlık kazanabilirsiniz. Ya da isteğinize göre çekirdekleri kızartıp çerez gibi tüketebilir, kaynatıp çayını da içebilirsiniz.