Kavun Çekirdeklerinin 8 Müthiş Faydası

Birçok meyve gibi kavunu da çekirdeklerinden arındırıp öyle tüketmeyi amaçlarız. Oysa kavun çekirdeklerinin sağlık için ne kadar faydalı olduğunu bilsek yine de o çekirdekleri temizler miydik bir düşünelim? Evet, yanlış okumadınız; belki yıllardır, her seferinde çöpe yolladığınız kavun çekirdekleri ile birlikte neler kaçırmışsınız bir bakalım.

İşte kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içtiğinizde vücudunuza olan 8 müthiş fayda.

1. Öksürük Keser

Kavun, bir yaz meyvesi olsa da çekirdekleri uzun süre saklanıp kış için depolanabilir. Kış aylarında yakalanacağınız soğuk algınlıkları, yüksek ateş ve şiddetli öksürükler gibi sağlık problemlerini kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içerek iyileştirmeniz mümkündür.

kavun

2. Saç ve Tırnakları Güçlendirir

Saçlarınız çabuk uzamıyor, tırnaklarınız kolay mı kırılıyor? Kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu düzenli olarak içerseniz daha sağlıklı saç ve tırnak yapısına sahip olabilirsiniz.

kahverengi-sac

 

3. Cildi Güzelleştirir

Birçok kozmetik ürününün içerisinde de bulunan kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içerek daha sağlıklı ve parlak görünümde bir cilde sahip olabilirsiniz. Cildi besleyip yumuşamasını sağlayarak gençleşmesine yardımcı olan kavun çekirdeği için hayatınızda sağlam bir yer açmanızda fayda var.

kadin

4. Sindirim Sistemine Faydalıdır

Kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içerek sindirim sisteminize önemli ölçüde bir güzellik yapmanız mümkündür. Kavun çekirdekleri; bağırsakları temizler, midedeki asit oranını dengeler, idrar yolu sağlığını korur, basur gibi problemlerin önlenmesini sağlar.

diyet-yapmak1

 

5. Akciğer Dostudur

Kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içerek akciğer ve karaciğer sağlığını koruyabilir birçok hastalığa karşı daha dirençli olabilirsiniz.

diyet-zayiflamak

6. Solunum Yollarına Faydalıdır

Kavun çekirdeklerini kaynatıp suyunu içerek astım gibi birçok solunum yolu rahatsızlığına veda edebilir ya da etkilerini en aza indirebilirsiniz.

diyette-yapilan-yanlislar

 

7. Böbrek Dostudur

Kavun çekirdeği suyu iyi bir idrar söktürücüdür. Yemeklerden önce 1 bardak tüketerek böbrek ve mesaneyi temizlemeniz, sindirim sürecini rahatlatmanız mümkündür.