Kedi ve Köpekler için Zararlı Yiyecekler Hangileri

Düşünün; hevesle yemeğinizi seçmişsiniz, kurulmuşsunuz masanın en güzel köşesine, karşınızda minik dostunuzun masum ve beklenti dolu bakışları! Hayır, asla yumuşayıp yemeğinizden bir parça vermeyin; çünkü bu hareket ile ona iyilik yaptığınızı sanırken büyük kötülüğün temelini atıyor olabilirsiniz! Biz insanlar için çok yararlı olan yiyecekler, kedi ve köpekler için oldukça zararlı olabiliyor. Nasıl mı? İşte detaylar.

Köpekler için Zararlı Yiyecekler
kopek-kedi
Soğan ve Sarımsak

Hiçbir köpek “Şöyle soğan söğüş, sarımsaklı yoğurtlu bir mantı olsa da yesem.” falan demez sanıyoruz? Soğan familyasının tüm bileşenleri, köpeklerin bünyesini zehirliyor ve bu etki hemen değil 3-4 gün içerisinde görülebiliyor. Yani köpeğin belki de kurtarılması için çok geç olabilir. İyisi mi siz köpeğinizi bu familyadan tamamen uzak tutun!
sarimsak
Çikolata

Biz insanlara serotoninler salgılatan, küçük mutluluklarımızın yaratıcısı çikolatanın her canlıda aynı etkiyi bırakacak olduğuna inanıyor olabiliriz, ama durun orda! Çünkü çikolata, içerdiği kafein ve teobromin yüzünden köpekler için ölümcül bir etkiye sahip. Köpeğin bir parça çikolata yemesi bile karnında bir acıya neden olabilir, fazla tüketimi ise kasılma nöbetleri sonrasında ölüme kadar götürebilir.
bitter-cikolata
Avokado

Biz insanlar için velinimet gibi bir şey olan avokadonun küçük bir miktarı bile köpeklerin zehirlenmesine yetebilir.
migrostv_avokadosl_v1_170517
Tavuk

Çiğ tavuk pek sorun oluşturmazken pişmiş tavuk kemikleri, köpekler için öldürücü etkiye sahip olabiliyor.
tavuk
Süt Ürünleri

Belki de en zararsız olarak gördüğümüz besinler; ama hiç de öyle masum değillerdir. Birçok köpeğin sindirim sistemi, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu kaldırmıyor ve fazla tüketildiğinde gaz ve ishale neden oluyor. Köpekler için oldukça az laktoz barındıran ya da laktozsuz süt ve süt ürünlerini tercih etmekte fayda var.
Soya Sütü
Tuzlu Gıdalar
Aşırı tuzlu gıdalar, nasıl ki biz insanlar için zararlıysa köpekler için de o kadar zararlı. Köpekler aşırı tuzlu gıdalar tüketirse vücutlarında elektrolit dengesizliği ortaya çıkabiliyor.
tuz
Kediler için Zararlı Yiyecekler

Çiğ Yumurta ve Çiğ Balık

Yanlış okumadınız, yumurtayı da balığı da pişirip önlerine öyle koymalıyız! Çiğ et ürünleri bakteri ve parazit açısından oldukça zengin. Bu yüzden de kedilerin sinir sistemi sağlığı için oldukça tehlikeli olabiliyor.
balik-pisirmek

Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz, kedilerin sindirim sistemini oldukça zorluyor. Kediler için hazırlanan sütün ve süt ürünlerinin ya laktozsuz olması ya da verilecek sütün 2/3’sinin su olmasına dikkat edilmelidir.
sut

Ciğer
Ciğerde fazla miktarda A vitamini bulunur, kedilerin yiyeceği ciğer miktarı iyi ayarlanmadığı takdirde kedilerin kemik yapısı zarar görebilir.
Şeker
Biz insanlar için de “en tatlı zehir” şeklinde tanımlanan şeker; kedilerde de diş sorunları, obezite, şeker hastalığı ve hatta görme bozukluklarına kadar yol açabilen bir maddedir. Bu yüzden şekerli yiyecekleri kedilerin ulaşamayacağı yerlerde saklamanızda fayda var.

Çikolata
Çikolata, tıpkı köpekler gibi kediler için de zararlı etkilere sahip. Bizi mutlu eden çikolatanın içinde bulunan teobromin maddesi kedilere oldukça zarar verebiliyor. Bu yüzden minik dostunuzu ve çikolatayı sakın ola bir araya getirmeyin.
Üzüm
Kim der o minik tanecikli, tatlı mı tatlı meyve bile kedilere zarar verebilir, diye? Ama maalesef zarar veriyor. Üzüm tüketimi, kedilerde böbrek yetmezliğine kadar derin sorunlara neden olabiliyor.
Avokado
Avokado, tıpkı köpekler gibi kediler için de zararlı bir besin. İçerdiği persin maddesinden dolayı kedilerde ciddi kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olabiliyor.
Mantar
Kedilerin vücut sistemlerine zarar verebilecek ölçüde zehir barındırıyor. Bu nedenle, çiğ veya pişmiş fark etmeksizin mantar kedilerin en uzağında bile olmasa iyi olur.