Kendini İfade Etmenin 6 Yolu

Kimimiz içedönüktür, kimimiz dışadönük… Kimimiz kalabalıklara bayılır, kimimiz daima tenha yerler seçer… Kısacası herkesin bu hayatta benimsediği bir yol ve kendini ifade ediş şekli vardır. Nasıl bir karaktere sahip olursak olalım kendimize seçtiğimiz ifade yolu; bizi günlük streslerimizden arındırır, hayatla ve insanlarla olan ilişkilerimizi güçlendirir.

Peki kendimizi nasıl ifade edebilir, dış dünyayla bağımızı nasıl güçlendirebiliriz? Yazımızın devamında bu konuya dair birbirinden etkili öneriler bulabilirsiniz. İşte kendinizi ifade etmenin 6 yolu…

1.Yazın

Yazın; aklınızdan geçenleri, başınızdan geçenleri, içinizden geçenleri daima yazın. Duygularınızı, düşüncelerinizi, anılarınızı kelimelere dökerek kendinizin bambaşka yanlarını keşfedebilirsiniz. Yazdığınızda kendi içinize bir ışık tutarak içsel yolculuğa çıkabilir, kendinizi daha yakından tanıyarak kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.

2.Çalın

Her insanın kendini dışa vurabilmek için mutlaka en az bir enstrümanı iyi bir şekilde çalması çok faydalı ve önemlidir. Siz de kendinize en yakın gelen enstrümanı seçin ve gerekirse kursuna kaydolun. Disiplinli bir süreç sonrasında iyice öğrendiğiniz enstrüman sayesinde olumlu ya da olumsuz duygularınızı dışa vurma imkanı elde edebilir, kendinizi ifade etmenin en eğlenceli yöntemiyle tanışabilirsiniz.

3.Konuşun

Biz insanlar için kendini ifade etmenin en önemli yolu elbette ki güçlü bir iletişim kurmaktır. Aklınızdan geçenleri karşı tarafa iyi bir şekilde ifade edebildiğinizde tamamlanır, geçeceğiniz yolları kolaylaştırmış olursunuz. Bu nedenle konuşmakta başarısız olduğunuzu düşünüyorsanız gerekirse bunun eğitimini almaya özen gösterebilir, kendinizi ifade etme şeklini güçlendirebilirsiniz.

 

4.Çizin

Bazen bir renk tonu, tüm duygu karmaşanızı anlatabilmeye yetebilir. Koyun tuali önünüze, seçin renklerinizi, fırçalarınızı ve özgür bırakın yeteneğinizi.

5.Giyinin

Giyinmek, aslında sadece giyinmek değildir. Giyinmeyi, yapacağınız tüm kıyafet ve aksesuar seçimleriyle ruhunuzu, düşünce yapınızı yansıtmanın bir yolu olarak belirleyebilir, kendinizi ifade edebilirsiniz.

6.Dinleyin

Bu yöntem başta ilginç gelebilir ancak kendinizi ifade edebilmenin bir yolu da diğer insanları ve kendinizi dinlemekten geçer. Yakınlarınızı içtenlikle dinlediğinizde onların da size içten davranmasını sağlayabilir, bu sayede kendi ifade yeteneğinizi de kamçılayabilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi dinleyerek kendinizi iyi tanır, duygu ve düşüncelerinizi daha net bir şekilde dışa vurabilirsiniz.