Kendinizi Sevmenin 7 Yolu

Yazımıza Lucille Ball’ın şu sözleriyle başlamak istiyoruz. “Bu dünyada herhangi bir şeyi başarmak istiyorsanız önce kendinizi gerçekten sevmeniz gerekir.”

Anlaşılan o ki “kendini sevmek” mevzusu, hiç de hafife alınacak cinsten değil. Peki nedir kendini sevmek? Yalnızca imaj yaratarak, güzel şeylerle meşgul olmak, ilham verici satırlar okumak, güzel bir sanat eserine bakmak mıdır? Bunlar elbette ki mutlu eden, gayet tatmin edici davranışlardır; ancak kendini sevmek için yeterli değildir; çünkü kendini sevmek fiziksel ve psikolojik sağlığı destekleyen eylemlerden meydana gelen ve sonunda her ne olursa kendinden tamamıyla hoşnut olma halidir. Bir insan kendini sevdiğinde iyi yaşamanın temellerini güçlü bir şekilde atmış demektir. Kendini seven insan iş ve eş seçiminde başarılı olacak, günlük hayatında karşısına çıkan sorunlarla kolay bir şekilde başa çıkacaktır.
Kendini seven insan zayıf ve güçlü yanlarını iyi tanır, başarısızlıklarında kendini suçlamak yerine daha iyiye doğru ilerlemenin yollarını arar.
Peki nasıl sevebilirsiniz kendinizi? İşte etkili 7 önerimiz:

1. Duygularınızı Kabullenin

Hissettiğiniz her bir duygu, kimliğinizi tamamlayan güzel sebepleri oluşturur. Kafanızda bir şeyleri takıntı haline getirmek, bir durum karşısında kendinizi acımasızca eleştirmek, duygularınızdan kaçmak yerine onlarla yüzleşin. Kaçışlar yerine onlara doğru bir yolculuğa çıkıp buluşmalar hedefleyin ve duygularınız her ne olursa kabullenin.

2. Kendinizi Tanıyın

Kendinizi sevmek istiyorsanız, işe kendinizi iyi bir şekilde tanımaya çalışmaktan başlayın. Hangi durumda ne hissettiğinizi, kim olduğunuzu iyi bilin. Başkalarının istediği değil kendi istediğiniz şekilde davranın.

3. Kendinizi Affedin

Kötü sonuçlanan bazı durumlarda en çok da kendimize acımasız bir şekilde davranabiliriz. Sorumluluk bilinci güzeldir; ancak olanlardan sadece kendini sorumlu tutup kendini sürekli bir cezaya tabi tutmak, kendinizi sevmeye engel olan davranışlardan biridir. Kendinizi sevmek için hatalarınızdan ders çıkarıp affedici olmaya çalışın.

4. Kendinizi Önemseyin

Kendinizi sevmenin en etkili yolu kendinize iyi bakmaktan geçer. Bunun için hem ruhunuzu hem de bedeninizi besleyen uğraşlar edinin. Spor yapın, iyi beslenin, kişisel bakımınıza önem gösterin, düzenli uyuyun. Tüm bunlar sayesinde daha iyi hissedecek, kendinizi daha çok seveceksiniz.

5. Çevrenizi Belirleyin

Kendinizi sevmek istiyorsanız yakın çevrenizdeki insanları iyi belirlemeniz gerekir. Kendinizi sevmek için çevrenizde daima size iyi bir şeyler katan, enerjisi iyi olan insanları bulundurmaya özen gösterin.

6. Amaç Belirleyin

Gelişigüzel yaşamak yerine kendinize amaçlar belirleyin. Hayatınızın kontrolünü elinize alın ve belirlediğiniz amaçları tamamlamak için çabalayın. Ulaştığınız her hedef sayesinde kendinize olan güveninizi artırıp kendinizi daha çok sevin.

7. İhtiyaçlarınıza Yönelin

Hırs kaynaklı istekleriniz yerine gerçekten ihtiyacınız olan şeylere ulaşmayı hedefleyin. İhtiyaçlarınıza yoğunlaşarak takıntı haline gelmiş isteklerinizden vazgeçer başarısızlık hissinden kurtulursunuz. Böylece kendinizi daha kolay ve daha çok seversiniz.