Kereviz Sapı ve Yapraklarının 6 Faydası

Maydanozgiller familyasının en önemli sebzelerinden biri olan kerevizin ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz, peki ya sapı ve yapraklarının da en az kendisi kadar faydalı olduğundan haberdar mıyız? Yazımızın devamında kereviz sapı ve yaprağının faydalarını sizin için derledik.

Kurutup ezerek çeşni olarak, çay haline getirerek ya da haşlayarak tüketebileceğiniz kereviz sapı ve yapraklarının 6 faydası neymiş öğrenebilmek için siz de yazımızın devamına buyurun…

1. Antioksidan Kaynağıdır

Kereviz, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özelliğinden dolayı çok eski zamanlardan bu yana bitkisel ilaçlarda yer verilip birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Siz de vücudunuzda enfeksiyona neden olan zararlı bakterilerden ve toksinlerden arınmak istiyorsanız kereviz sapı ve yapraklarından faydalanabilirsiniz.

2. Böbrekleri Korur

Kereviz sapı ve yaprakları, idrar söktürücü özellikleriyle böbrek sağlığı için kullanılması en doğru seçenekler arasında yer alır. Kereviz sapı ya da yapraklarını düzenli tüketerek siz de daha çok idrara çıkabilir, böbrek sağlığınızı koruyabilir, kanın temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

3. Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Kereviz sapı ve yaprakları, sindirim sistemi için son derece önemli olan lifli yapıya sahiptir. Bu özelliğinden dolayı âdeta bağırsak dostlarıdır. Kereviz sapı ve yapraklarını düzenli tüketerek siz de bağırsak hareketlerinin daha hızlı olmasını sağlayabilir; şişkinlik, kabızlık gibi rahatsız edici sorunlardan kurtulabilirsiniz.

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kereviz kadar kereviz sapı ve yaprakları da son derece düşük bir kaloriye ve metabolizma hızlandıran bir etkiye sahiptir. Siz de kilo vermek istediğiniz bir dönemdeyseniz formunuza daha kolay kavuşabilmek için kereviz sapı ve yapraklarından yardım alabilirsiniz.

5. Göz Sağlığını Korur

Kereviz sapı ve yaprakları göz sağlığında önemli olan A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede tüketen kişinin göz sağlığını korumada etkilidir. Siz de katarakt, gece körlüğü gibi birçok göz rahatsızlığından korunmak için kereviz sapı ve yapraklarından faydalanabilirsiniz.

6. Hafızayı İyileştirir

Kereviz sapı ve yapraklarının en mutlu edici etkilerinden biri de hafızayı korumasıdır. Kereviz sapı ve yapraklarından yararlanarak siz de beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilir, beyinde oluşabilecek iltihaplanmaları önleyebilir, bu sayede hafızanızı tedavisi olmayan Alzheimer hastalığından koruyabilirsiniz.