Kerevizin 6 Faydası

Kereviz, genellikle patatese benzeyen görünümü nedeniyle annelerin çocuklarına çaktırmadan yedirmeye çalıştığı bir sebzedir. Çünkü kereviz öylesine faydalıdır ki özelikle çocuklar mutlaka tüketmelidir. Peki yetişkinler de bu faydalardan haberdar olsa hiçbir baskı altında kalmadan, kendi hür iradeleriyle kereviz tüketmeye başlar mıydı? Bizce başlamalıydı, çünkü kerevizin faydaları gerçekten saymakla bitmiyor.

Kök, gövde ve yapraklarının tüketilebildiği nadir sebzelerden olmasıyla kereviz, birçok yemek çeşidinde rahatlıkla kullanılabilme özelliği de taşıyor. Gelin, kullanım alanı geniş olan bu sebzenin faydalarına birlikte bakalım. İşte kerevizin 6 güzel faydası…

1- Zayıflamaya Yardımcıdır

Kilo vermeye çalıştığınız dönemde size bir sebzenin sadece 42 kalori içerdiğini söylesek buna eminiz ki bayılırdınız! İşte kereviz, yaklaşık 100 gramında sadece 42 kalori içermesiyle diyet süreci için oldukça ideal bir besin olma özelliğine sahip. Siz de diyet listenizde kerevizin yemek, salata gibi farklı hallerine yer verebilir, hafif ve faydalı öğünlerle sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

2- Su İhtiyacını Karşılar

Organların görevini eksiksiz ve daha kolay bir şekilde yerine getirebilmesi için kilomuza göre günlük ihtiyacımız olan bir su miktarı bulunur. Kereviz, günlük su ihtiyacımızın yaklaşık %25’lik kısmını karşılayabilecek kadar yoğun bir su içeriğine sahiptir. Suyun yaz mevsimine göre çok daha az tüketildiği kış mevsiminde çıkan kereviz, âdeta imdada koşacak bir besin takviyesi olmaktadır.

 3- Kötü Kolesterolü Düşürür

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden kötü kolesterol probleminden ne yapsanız da kurtulamıyorsanız beslenme listenize bolca kereviz eklemenin tam zamanı olabilir. İçeriğindeki bütil oftalat adlı bileşen sayesinde kötü kolesterolü düşürmede etkili bir rol oynayan kereviz sağlığınıza kavuşmanıza iyi bir yardımcıdır.

 4- Bağışıklığı Güçlendirir

Kereviz, insanların hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemine en çok ihtiyaç duyduğu kış döneminde tezgahlardaki yerini almaya başlar. Bizlere de ondan yeterince faydalanmaya çalışmak düşer elbette. Çünkü kerevizin içeriğindeki yoğun antioksidanlar ve C vitamini sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, soğuk algınlıklarından korunmak ve daha sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek mümkündür.

 5- Böbrekleri Çalıştırır

Vücutta biriken ürik ve asit kristalleri eklemlerde ağrı ve iltihaplanmalara yol açar. Kereviz ise böbreklerin çalışmasını sağlayarak idrar yoluyla bu kristallerin vücuttan atılmasını sağlar. Siz de kerevizin idrar söktürücü etkisinden yararlanarak hem daha fazla kalori yakabilir hem de vücudunuzun arınmasını sağlayabilirsiniz.

 6- Cildi Güzelleştirir

Kişisel bakımınızın kusursuz olması için güzellik salonlarını yollarını aşındırıyor, iyi bakım için her şeyi denemekten keyif alıyorsanız bir de kerevizden yararlanmayı deneyebilirsiniz. İçeriğindeki Omega-6 yağ asidi, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum gibi faydalı maddeler sayesinde cildin beslenmesini, elastikiyet kazanmasını ve daha canlı görünmesini sağlayan kerevizi siz de bolca tüketebilir ya da suyunu nane yağı ile karıştırıp cildinize uygulayarak şahane sonuçlar elde edebilirsiniz.