Kestane Balı Hakkında İlginizi Çekecek 8 Bilgi

Sağlık için en faydalı bal seçenekleri arasında olduğu bilinen kestane balını daha yakından tanımaya hazır mısınız? Yazımızın devamında kestane balı hakkında az bilinen gerçekleri bir araya getirdik. Siz de kestane balı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, kestane balının nerede yetiştiğinden, nasıl tüketilmesi gerektiğine kadar birçok soruya cevap bulabilmek için detaylara geçebilirsiniz…

  1. Kestane Balı Nedir?

Arıların yoğun çalışmalar sonucunda kestane ağaçlarından topladıkları çiçek özleriyle hazırladıkları bir bal çeşididir. Yılın sadece nisan, mayıs, haziran aylarında az miktarda üretildiğinden ve farklı özellikleriyle en değerli bal çeşitleri arasında yer aldığından daha pahalı olabilmektedir.

  1. Kestane Balı Nasıl Ayırt Edilir?

Kestane balının diğer bal çeşitlerine göre daha farklı olduğundan bahsettik, peki bu farkı nasıl anlayabilirsiniz? Kestane balı, çiçek balına göre daha koyu bir renge, daha koyu bir kıvama, yoğun bir kokuya, acı ve buruk sayılan daha keskin bir lezzete sahiptir. Eğer ki kestane balı satın almak istiyorsanız doğru seçim yapmak için görme, koklama, tatma duyularınızın hepsini kullanarak karar vermenizde fayda olacaktır.

  1. Kestane Balı Nerelerde Bulunur?

Kestane balı, diğer birçok bal gibi sadece arıların olduğu her yerde yetişemez; onun yetişmesi için uygun bir iklim ve elbette ki bolca kestane ağacının olması gerekir. Dolayısıyla kestane balı; ülkemizde Karadeniz ikliminin görüldüğü, Bursa, Kastamonu, Artvin, Ardahan, Rize gibi şehirlerimizde bolca bulunmaktadır.

  1. Uzun Süre Dayanıklıdır

Kestane balı, birçok kaynakta “dünyada bozulmayan tek yiyecek” anılmaktadır. Anlayacağınız; katkı maddesi olmasa da yıllarca tazeliğini koruyabilen yapısıyla yeterince özel bir besindir. Siz de bir miktar aldığınız kestane balını iyi bir şekilde saklayıp ihtiyacınız olduğunda tüketerek özellikle birkaç kış mevsimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

  1. Zengin Besin İçeriğine Sahiptir

Doğanın sunduğu mucizelerden olan kestane balı, zengin besin değerleriyle âdeta bir şifa kaynağıdır. Çiçek balına göre daha fazla demir içermesi, kalsiyum ve mineral bakımından zenginliği, antioksidan özellikleriyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kestane balını tüketerek boğaz yolu enfeksiyonlarından kurtulmak ya da yara üzerine bir miktar sürerek yaraların iyileşmesine yardımcı olmak mümkündür.

  1. Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Kestane balı tatlı, içecek ya da yemek gibi birçok tarifin içerisinde yer verilerek tüketilebilir; ancak diğer bal çeşitlerine göre çok daha yoğun bir içeriğe sahip olduğundan mutlaka ölçülü tüketilmesi gereken besinler arasında yer aldığı unutulmamalıdır. Size uygun kestane balı ölçütünü öğrenebilmek için mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

  1. Kestane Balı Çocuklara Verilir mi?

Çocuklarımızın doğru beslenmesi için faydalı her seçenekten yararlanmaya çalışmaktayız. Kestane balı da o faydalı seçeneklerden biri olarak görülebilir; ancak dikkat! Kestane balı yoğun besin değerleri nedeniyle yetişkinler için dahi dikkatle tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Bu nedenle kestane balının özellikle 1 yaşından küçük çocuklara verilmesinin alerji gibi rahatsızlıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

  1. Antibiyotiklerden Daha Etkilidir

Kış hastalığı olarak nitelendirebileceğimiz grip, nezle, öksürük, bronşit, boğaz ağrısı gibi birçok rahatsızlığa karşı tüketeceğiniz kestane balı; hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olur. Birçok antibiyotiğe karşı direnç kazanan bakterileri yok edebilen kestane balını antibiyotik tercih etmeyenlerin, doktor kontrolünde belirlenen uygun ölçülerde tüketmesi önerilmektedir.