Keten Tohumu Deyip Geçmeyin; Bu 6 Madde Şaşırttı!

Kendi halinde bir minik kahverengi… Tadı tartışılır, kilo kontrolü ise itinayla sağlanır. Bakıldığında minik toz topluluğu ama derine inildiğinde şok üstüne şok üstadı. Misafirimiz keten tohumu, konumuz faydaları… Hem de en bilinmeyenleri ile. İsterseniz gelin şöyle güzel bir damla sakızlı kahve eşliğinde anlatalım size.

keten-tohumunun-faydalari

1- Kilo, kilo, kilo!

Sevimsiz harf topluluğu! Eğer bu ara fazla ve bir o kadar istenmeyen kilolarla başınız dertteyse size hemen pratik bir önerimiz olsun. Yoğurdun içine keten tohumu atıp tüketirseniz hem tok kalırsınız, hem de sindirim sisteminizden teşekkür alırsınız.

2- Güçlü Saçlar ve Cilt!

Sönük saçlar kâbus olmaktan çıkıyor. İster keten tohumu yağı ile harici olarak besleyin, isterseniz bizzat keten tohumu ile dahili beslenin! Tırnaklar için de çok iyi ayrıca, özellikle yağ ile tırnaklarınıza masaj yaparsanız hem kırılmalarını önlemiş hem de güçlendirmiş olursunuz.

keten-tohumu

3- Kötü Kolesterol Düşmanı!

Kötüleri sevmeyiz, keten tohumu da sevmez. Keten tohumunun 100 g’da yaklaşık 28 g diyet lifi var. Bu lifler kilo vermede etkili olduğu gibi kötü kolesterolü de düşürür. Kan şekerini düzenlemesi de cabası!

4- Antioksidan Mucizesi!

Keten tohumunun içinde bulunan E vitamini, güçlü bir antioksidan etki. Vücutta kirli olan ne varsa atar, geriye sadece iyilik bırakır; sanırsınız Polyanna!

keten-tohumu-kullanim-alanlari

5- Balık Değil Keten Tohumu!

Omega 3’ten bahsediyoruz. Normalde balıklardan aşina olduğumuz Omega 3, şaşırtıcı bir şekilde keten tohumunun da içinde yer alıyor. Bu özelliği ile de baş tacımız olmayı hak ediyor, tebrikler!

keten-tohumunun-yararlari

6- Menopozsal Hareketler!

Kadınların en hassas dönemi olan menopoz döneminde, alternatif terapi olarak keten tohumu kullanılabilir. Rahatlatıcı özelliği ile hormonları da kontrol altına alabilir.