Kilo Vermek İçin Neden Bol Su İçilir?

Sağlıklı bir zihin ve bedene sahip olabilmek için yeterli miktarda su içmenin ne denli önemli olduğu sürekli vurgulanır. Daha parlak bir cilt, daha rahat bir sindirim süreci ve daha nicesi için su içmek son derece önemlidir. Peki diyet listelerinde daha çok su verilmesi nedenini hiç düşündünüz mü? Su içmenin kilo verme sürecine katkısı ne olabilir gelin birlikte bakalım…

  • Ödem Atar

“Kilo değil, ödem ödem!” Bu cümle çoğu zaman bahane gibi görülse de yeterli miktarda su içmeyen biri için gerçek olabilmektedir. Vücudunuzda ağırlık yapan şey aslında kilo değil de şişkinlik ve çeşitli rahatsızlıklara neden olan ödem olabilir. Yeterli miktarda su içerek vücudunuzdaki ödemin atılmasını sağlar, rahat bir vücuda sahip olursunuz.

  • Kalori Yaktırır

Gün boyu çeşitli besinlerden aldığınız kalorilerin kiloya dönüşmeden yanmasını elbette istersiniz değil mi? O halde yeterli miktarda su içmeye özen göstermeniz şart. Su içerek kalorilerin yanmasını sağlarsınız; bu etkisiyle su içmek âdeta zayıflamanın sihirli bir iksiridir.

  • Sindirime Hazırlar

Özellikle diyet sürecinde yemekten önce bir bardak su içmek hem daha fazla yemenizi engelleyecek hem de vücudun sindirime hazır hale gelmesini sağlayacaktır. Örneğin güne başlarken, kahvaltıdan önce bir bardak su içerseniz hem gece boyunca vücudunuzda biriken toksinlerin atılmasını hem de kahvaltı öğününün sağlıklı ve hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlarsınız.

  • Metabolizmayı Hızlandırır

Birçok insanın kolayca kilo vermesine engel olan en büyük neden yavaş bir metabolizmaya sahip olmasıdır. Bu özelliği olumluya çevirebilmek ise elinizde. Diyet süresince bolca su içerek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilir ve kilo verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

  • Açlık Hissini Bastırır

Acıkma ve susama belirtileri çoğu zaman aynıdır; yani acıktığınızı sanıp yemek yemeğe yönelme hatasına siz de düşebilirsiniz. Buna engel olabilmek için öncelikle yemeğe sarılmak yerine bolca su içebilirsiniz. Böylece açlık sandığınız rahatsız edici hissi yok edebilir ve gereksiz kaloriler almazsınız.

  • Abur Cuburu Unutturur

Siz de diyet süresince özellikle geceleri acıkıp abur cubur gıdalara yönelenlerden misiniz? Eğer durum böyleyse su içmek, sizin için çok daha önemli diyebiliriz. Böyle kriz anlarında gereksiz kaloriler almak yerine bir bardak su içip 10 dakika bekleyin. Sonunda abur cubur isteğinizi yatıştırmış midenize rahat bir geceyi hediye etmiş olursunuz.

Siz de şu günlerde kilo vermeyi hedefliyorsanız, bu yolda size en iyi yardımcının su olacağını unutmayın ve onu yanınızdan ayırmayın deriz. Şimdiden ideal kilonuza kısa zamanda kavuşmanızı dileriz.