Kimyon Çayının 6 Faydası

Kimyon; birçok yemeği lezzetlendiren, insan sağlığına faydalarıyla bilinen bir baharattır. Hint mutfağında bolca kullanılan, Türk mutfağındaki yerini de giderek sağlamlaştıran kimyonun çay hali de epey sevilmektedir. Yazımızın devamında kimyon çayının onu bu kadar sevdiren faydalarının neler olduğundan bahsettik. İşte kimyon isimli küçük tohumlardan ya da meyvelerden yapılan kimyon çayının 6 faydası…

1.Rahat Bir Uyku Sağlar

Derin bir uykuya dalamıyor, gece boyunca sıkça uyanıyor, sabahları dinlenmiş olarak kalkamıyorsanız kimyon çayı yardımınıza koşabilir. Uykuya yakın bir zamanda kimyon çayı içtiğinizde sinirlerinizin yatışmasını sağlar. Bu sayede ruhen ve bedenen gevşeyerek uykuya daha rahat dalabilir, gece boyu kesintisiz uyuyabilirsiniz.

 2.Bağırsak Tembelliğini Giderir

Kimyon çayı sayesinde bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra kimyon çayı tüketerek bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar, kabızlık, mide şişkinliği gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

 3.Solunum Yolu Rahatsızlıklarını İyileştirir

Havaların soğumasıyla birlikte birçoğumuz boğaz ağrısı, bronşit, öksürük, astım gibi solunum yolları rahatsızlıklarına yakalanır, bunları doğal yollardan iyileştirmenin yollarını ararız. İşte o doğal ve etkili yollardan biri olarak size kimyon çayıyla tanışmanızı öneriyoruz. Kimyon çayı, solunum yolu rahatsızlıklarının önlenmesinde ve iyileşmesinde önemli bir güce sahiptir. Solunum yolu rahatsızlıklarına yakalandığınızda ya da önlemek istediğinizde siz de sıcacık bir kimyon çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

4.Demir Kaynağıdır

İçeriğindeki yoğun miktarda demir sayesinde kansızlığın giderilmesine ve bireyin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunan kimyon çayını siz de tüketebilirsiniz.

5.Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo vermeye çalıştığımız süreçte sıkı bir diyetin yanı sıra metabolizmayı hızlandıran çeşitli takviyelere ihtiyaç duyarız. Kimyon çayı da o etkili takviyelerden biri olarak kabul edilebilir. Yoğun demir içeriği ve baharatlı bir içecek olmasından dolayı metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkıda bulunarak daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Bu sayede düzenli olarak kimyon çayı içtiğinizde daha kolay bir şekilde kilo vermeniz mümkün hale gelir.

 6.Cildinizi Güzelleştirir

Kimyon çayından içerek yararlanmanın yanı sıra cilde sürerek de yararlanmak mümkündür. Demleyip soğuttuğunuz kimyon çayını bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayarak cildinizde biriken kirlerin derinlemesine temizlenmesini sağlar, cildinizi yağdan arındırabilirsiniz. Siz de pahalı kremler yerine kimyon çayından yararlanarak daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.