Kışa Hazırlık: 8 Adımda Yeşil Domates Turşusu Yapımı

Yaz dönemi biterken en heyecan verici aşamalardan biri de kış dönemi için yapılan hazırlıklardır. Turşudan reçele, salçadan kahvaltılık lezzetlere kadar birçok seçenek hummalı çalışmalar ile kış dönemi için hazır hale getirilir.
Şu günlerde siz de kışlık yiyeceklerinizi hazırlıyorsanız ve hedefinizde yeşil domates turşusu kurmak varsa yazımızın içeriği sizin için gelsin. İşte yeşil domates turşusu kurmak için uygulamanız gereken 8 kolay adım…

 

 1.Seçim Yapın

Nefis bir turşu hazırlamak için alışverişe çıkma zamanı! Dikkatinizi de alıp çıktığınız gezintide turşu için en uygun olan yeşil domatesleri bulmaya hazır mısınız? Turşuluk yeşil domates seçerken fazla olgunlaşmamış, ezilmemiş ve üzerinde lekeler oluşmamış domatesleri seçmeye özen gösterin. Bu sayede yeşil domatesler, tuzlama aşamasında daha sağlam ve sağlıklı kalacak, size lezzetli bir sonuç verecektir.

2.Cam Kavanoz Edinin

Yeşil domates turşusunu ister az yapın ister çok, ama mutlaka kaliteli bir cam kavanoz edinmeyi ihmal etmeyin. Turşu kurmak için genelde tercih edilen plastik kapların aksine cam kavanozların her açıdan daha güvenilir ve uygun olduğunu unutmayın.

3.Temizleyin

Her işte olduğu gibi yeşil domates turşusu yapımında da en önemli nokta elbette ki hijyendir. Öncelik olarak, aldığınız domatesleri ve kavanozu iyi bir temizlikten geçirin. Daha sonra diğer hazırlıklara gönül rahatlığı ile başlayın.

 4.Kavanozu Doldurun

Kavanozu iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra yeşil domates turşusunun yapım aşamasına geçebilirsiniz. Cam kavanozun içerisini yarısına kadar suyla doldurun. Daha sonra sirke ve kaya tuzu ekleyip tuz eriyene kadar suyu güzelce karıştırın. Böylece yeşil domates turşusunun içinde uzun zaman geçireceği cam evini hazır hale getirin.

 5.Domatesleri Yerleştirin

Sıra geldi en can alıcı kısım olan domatesleri yerleştirmeye! Temizliğinden emin olduğunuz yeşil domatesleri turşu haline getirmek için isteğe göre 4’e bölün. Eğer ki yeşil domatesler, çeri domates gibi bir boyuta sahipse bütün halde bırakabilirsiniz; ancak üzerlerinde çatal, kürdan, bıçak gibi kesici aletlerin yardımıyla birkaç delik açmayı ihmal etmeyin. Bu sayede domatesler turşu haline daha kolay dönüşür ve lezzeti daha çok içine çeker.

6.Ek Malzemelerle Destekleyin

Yeşil domates turşusu yapıyorsunuz diye kavanozun içerisinde sadece yeşil domates olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kavanozun en alt kısmına isteğinize göre birkaç biber dizip üzerine boşluk kalmayacak şekilde yeşil domatesleri dizmeye, maydanoz yaprakları eklemeye geçebilirsiniz. Aynı zamanda kabuklarını soyduğunuz sarımsaklar katmayı da sakın unutmayın!

7.Tuzlu Su Ekleyin

Yeşil domates turşusu yapmaya başlarken daha ilk aşamada kavanoza su doldurdunuz, ancak bitmedi. Yeşil domatesleri ve geriye kalan tüm malzemeleri de kattıktan sonra kavanozu tekrar tuzlu su ile doldurun. Tuzlu suyu kavanoz içerisine malzemelerin üzerini 1-2 parmak kadar geçecek şekilde dikkatlice boşaltın. Daha sonra kavanoz kapağını kapatın

  8.Olgunlaşmaya Bırakın

Sıra geldi yeşil domateslerin inzivasına! Yeşil domates turşusunu yiyebilmek için bolca sabırlı olmaya ihtiyaç duyacaksınız çünkü yenilecek kıvama gelmesi diğer turşulara göre daha uzun sürebilmektedir.

Yeşil domates turşusunu beklemeye hazır hale getirdikten sonra kavanozdaki suyun taşma olasılığına karşı kavanozu 3-4 saat arayla gözlemleyin. Eğer ki herhangi bir taşma söz konusuysa tekrar tuzlu su eklemeyi sakın ihmal etmeyin.

Tüm turşu malzemelerinin suyun içerisinde olduğundan emin olarak bekleme sürecine geçin ve daha sonra yeşil domates turşusunu keyifle yiyeceğiniz günlerin hayalini kurmaya başlayın!