Kişilik Tipinize Göre Dekorasyon İlhamınız

Yaşam alanınızı süslemek için ilhamınız kişilik özellikleriniz olsun. Kendinizi stres kaldırmayan bir insan olarak görüyor olabilirsiniz. Ya da enerji dolu, yüksek benlik saygısı olan vb. şekillerde de tanımlayabilirsiniz. “Büyük Beş” denen psikolojideki Beş Büyük Faktör Kuramına göre karşıtlarıyla beraber sıraladığımız kişilik tiplerinden sizi en iyi yansıtan, en baskın olanı seçin ve dekorasyon ilhamınızı öğrenin.

1. Açık fikirli /Kapalı Fikirli
2. Sorumluluk Sahibi / Dağınık
3. Dışadönük / İçedönük
4. Uyumlu / Kayıtsız
5. Sinirli / Sakin

1. Açık Fikirli / Kapalı Fikirli

Yeni Fikirler

Temel kişilik özelliğiniz açık fikirlilik ise deneyime açık olma ve meraklı olma eğilimi gösterirsiniz. Ayrıca maceracı ve yaratıcı birisinizdir. Açık fikirlilik düzeyi yüksek olanlar ev de benzersiz ve sıra dışı dekorlar ile mutlu olurlar. Resimler ve çerçeveler olmazsa olmazlarınızdandır. Ayrıca yaşam alanınız için sürekli farklı seçenekler keşfetmek isteyeceğinizden düzenli olarak dekor değişikliği yapmanız muhtemeldir. Kitaplar ve raflarla yaratacağınız farklılıklar size iyi gelecek.

Geleneksel Stiller

Yeni fikirlere kapalı ve açık fikirlilik düzeyi düşük biriyseniz daha muhafazakar ve geleneksel olma eğilimindesiniz demektir. Eğer bu şekilde, açık fikirlilerin tam tersi kapalı biriyim diyorsanız daha klasik ve zamansız dekorasyonlar sizin için uygundur. Ahşaplar, nötr renkler ve geleneksel stiller sizi evinizde hissettirecek detaylardır.

mutfak dekorasyonu

2. Sorumluluk Sahibi / Dağınık

Depolama

Eğer sorumluluk duygunuz üst seviyelerde ise yüksek organize, disiplinli, ve planlı eylemler için yaratılmışsınız demektir. Sorumluluk sahibi insanlar olarak geniş depolama alanları tam sizlik! Çünkü sorumluluk duygunuz eşyalarınızı nasıl saklayacağınızı da belirliyor. Aynı zamanda son derece de titiz olduğunuz için geniş depolama alanları, temiz mutfaklar, tertibatlı ofisler ve düzenli dolaplar tamamen size hitap ediyor.

Biraz Düzen

Eğer daha az sorumluluk sahibi biriyseniz daha dağınık ve spontan yaşama eğilimi gösterirsiniz. Bu yüzden dolabınıza sepetler yerleştirmeyi ve ofisinize mantar panolar asmayı tercih edin aksi halde karmaşa içinde kaybolacaksınız.

dağınık_ev

3. Dışa dönük / İçe dönük

Misafirperver

Muhtemelen biliyorsunuz ama biz yine de söyleyelim. Eğer dışa dönük biriyseniz sosyal ortamlara kolay adapte olan ve konuşkan birisinizdir. Bu yüzden evinizin de sosyalleşmeye elverişli olması gerekir çünkü ancak böyle mutlu olursunuz. Ailenizi ve arkadaşlarınızı keyifle ağırlayabileceğiniz kocaman L kanepeler, geniş yemek alanları ve hatta mobilyalı verandalar size büyük kolaylık sağlayacak ve keyif verecektir.

Samimi Alanlar

Eğer tam tersine içe dönük biriyseniz sosyal ortamlardan ayrılmış, çekingen birisinizdir ve sosyalleşmeyi yorucu bulursunuz. Çekingenlerin evlerinde geniş sosyalleşme alanlarına ihtiyaçları yoktur bunun yerine samimi toplanmalar için ev de bulunan iki üç kişilik küçük tatlı alanlar sizi memnun eder.

ev-dekorasyonu

4. Uyumlu/ Kayıtsız

Aile Alanları

Uyum başkalarıyla ne kadar iyi geçindiğinizle ilgilidir. Uyumlu biriyseniz muhtemelen iyi huylu, nazik ve yardımsever birisinizdir. Uyumlu insanlar aileleriyle beraber yemek pişirmelerine veya arkadaşlarıyla beraber çalışmalarına imkan veren büyük aile alanları yaratmayı severler.

Rahat Alanlar

Uyumluluk seviyeniz düşükse, daha kayıtsız ve işbirliği yapamayan bir havanız vardır. Daha az uyumlu kişiler sessiz bir zanaat odası ve ya ofis alanı gibi yalnız vakit geçirebilecekleri rahat alanlar yaratmaya odaklıdırlar.

mutfak_dekorasyonu

5. Sinirli / Sakin

Daha Mavi Tonlar

Eğer sinirli bir insansanız sakinlere göre daha bir kısa sürede gergin ve endişeli olma eğilimindesinizdir. Bu yüzden evinize yatıştırıcı renkler katmayı deneyin. Pastel tonlar ve açık mavi veya soluk yeşil gibi soğuk tonlar beyniniz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Biraz Kırmızı

Sakin kişilikler de yukarıda saydığımız bu rahatlatıcı tonların keyfini çıkarabilirler ancak dekorunuz da kırmızı ve turuncu gibi daha yoğun tonlarla oynayabilirsiniz.