Kivinin Bilmediğiniz 10 İnanılmaz Faydası!

Kivi meyvesinin aslen Çin’in Kang Chiang Vadisi’nden geldiğini biliyor muydunuz? Diğer ismi ise Çin Bektaşi üzümü. Yeni Zelandalılar bu meyvedeki potansiyeli fark edip adını kivi koymuşlar. Kivi kuşu ise Yeni Zelanda’nın milli sembolü. Bu garip görünüşlü meyvenin, bir ülke tarafından bu kadar benimsenmesinin nedeni ne mi dersiniz? Besleyici özelliği ve saymakla bitmeyen faydaları. İşte her gün kivi tüketmenizi sağlayacak, bu mucizevi meyvenin 10 faydası:kivi

1. Kilo vermeye yardımcı!

100 gram kivi 57 kalori içeriyor. Yani orta boy bir kivi yemek hem günlük meyve ihtiyacınızı karşılıyor hem de diyetinizi destekliyor. Fazlaca lif içeriyor, böylece tok kalıyor, daha az yiyorsunuz. Kilosuna dikkat edenler için her açıdan harika bir seçim!kivinin_faydaları

2. Çocuklarda astım krizlerini hafifletir!

İtalya’da 18.000 çocuğun katıldığı bir araştırmaya göre, kivi tüketmek astım krizlerinin azalmasını sağlıyor. Bir grup çocuğa her gün kivi yediriliyor, başka bir grup çocuğa ise haftada bir kivi yediriliyor. Her gün kivi yiyen çocuklarda, %25-%44 daha az gece öksürmesi, hırıltı ve burun akması görülüyor. Çocuğunuzun astımı varsa, her gün 1 kivi tüketmesi astım krizlerinin azalmasını sağlayacak ve kendine olan güvenini arttıracak.

3. Potasyum alımınızı arttırır!

Potasyum, kalbinizin atmasını sağlayan ve sinir sistemini sağlıklı tutan esas minerallerdendir. Kivi, fazlaca potasyum içerir. Muzun da potasyum oranı fazladır; fakat kalori açısından kivinin 2 katı olduğu için kivi tüketmek daha doğru bir seçimdir. Ayrıca muzda kividen daha fazla şeker bulunur ve fazla şeker vücudunuza zarar verir.kivinin_Yararları

4. Göz sağlığınızı korur!

Göz sağlığını koruyan ilk besin olarak aklımıza havuç gelir. Bilinmeyen şu ki kivi de havuç kadar göz sağlığınızı korumaya yardımcı oluyor. Lutein ve zeaxathin içeren kivi, yaşlanmaya bağlı olarak görülen maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.göz_sağlığı

5. Kabızlığa iyi gelir!

Tuvalete çıkmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Kivi, zengin lif oranıyla bağırsak hareketlerini düzenliyor. Buna ek olarak yine sindirmeye yardımcı actinidine içeriyor. Kivi tüketip üstüne biraz da hareket ederseniz kabızlığınızdan eser kalmaz.

6. Cildi besler!

İçerdiği E ve C vitaminleriyle kivi, cilt hücrelerini yeniler. Doğru yiyecekler tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz güçlenir, parlayan cildiniz bunun en büyük kanıtıdır.

7. Kanseri önler!

Asyalılar, M.Ö. 700 yıllarında kiviyi kanser önleyici olarak kullanırlardı. Yıllar öncesinden kullanılmaya başlanmasının sebebi, güçlü antioksidanlar içermesidir.

8. Zararlı kolesterolü düşürür!

Kivinin en önemli faydalarından biri de kolesterol seviyesini kontrol altında tutması. Araştırmalara göre, kivi zararlı kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Bunun sebebi ise içerdiği ‘polyphenols’ maddesi.

9. Rahat uyumanızı sağlar!

Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition’ın araştırmalarına göre, düzenli kivi tüketenlerin daha rahat ve uzun uyku çektiği ortaya çıktı. Deneye katılanlara 1 ay boyunca yatmadan önce 2 kivi yedirildi. Sonuçlara göre kivi yiyenler hem daha çabuk uykuya daldı hem de daha kolay uyandı.

10. Kanın pıhtılaşmasını önler!

Norveç’te bir üniversitenin araştırmasına göre kivi, kanın pıhtılaşmasını önlemekte aspirin kadar etkili. Hem de yan etkisi olmadan! Günde 3 kivi tüketmek, tehlikeli kan pıhtılarının oluşumunu %18 oranında engelliyor.

MigrosTV sizin için kivili tarifler hazırladı! Kivili Milföy Pasta için tıklayın! Kivili Tart için tıklayın!