Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatmanın 7 Yolu

Devir tasarruf devri; bu yüzden aldığımız her eşyadan daha uzun süre yararlanabilmenin yollarını öğrenmek, âdeta en elzem görevlerimizden biri.
Siz de böyle düşünüyor ve kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanın yolları nelerdir, merak ediyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir.
İşte kıyafetlerinizin ömrünü uzatmanın en etkili 7 yolu…

  1. 1.Talimatlara Uyun

Aldığınız her kıyafet ayrı bir kumaş özelliğine ve içeriğe sahiptir. Bu nedenle hepsinde aynı temizlik yöntemlerinin uygulanması doğru olmayabilir. Bu konuda size yardımcı olacak en iyi yol, kullanım talimatlarının bulunduğu kıyafet etiketlerine gereken önemi vermektir. Yıkama sıcaklığı ve yıkama programı gibi detaylarda bilgi veren kullanım talimatlarına harfiyen uyduğunuzda kıyafetlerinizi çok daha uzun süre, ilk günkü yeniliğinde kullanabilirsiniz.

  1. 2.Buzdolabında Bekletin

Çorap ve tayt gibi bedeninizi iyice sarması gereken kıyafetlerin kısa zamanda formunu kaybetmesi ve dolayısıyla görünümünün kötüye dönüşmesi canınızı sıkabilir. Sadece birkaç kullanımda oluşabilecek bu durumu önlemek ve bu kıyafetleri daha uzun süre kullanabilmek için çorap ya da taytınızı buzdolabı poşetine koyup bir gece buzdolabında bekletin. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrar ettiğinizde bu tip kıyafetleri çok daha dayanıklı hale getirip daha uzun süre kullanabilirsiniz.

  1. 3.Örgüleri Asmayın

En sevdiğiniz kazağı daha özenli bir şekilde saklamak için onu askıya asmanın doğru olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Askıda uzun süre duran yün içerikli kazaklar ya da trikolar, kısa zamanda kendi ağırlığından sarkıp kötü bir görünüm elde edebilir. Bu nedenle bu tip kıyafetlerinizi daha uzun süre formunu kaybetmeden kullanabilmek için onları askılamaktan vazgeçmek iyi bir önlem olacaktır.

  1. 4.Sirke ve Cam Silme Ürünlerinden Yararlanın

Deri ayakkabılar kısa zamanda çok kolay bir şekilde lekelenebilen bir özelliğe sahiptir, neyse ki bu sorunun çözümü oldukça basit. Deri ayakkabılarınızı ilk günkü görünümüne kavuşturmak ve uzun yıllar yepyeniymiş gibi kullanabilmek için sirke ve cam silme ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla deri ayakkabınız üzerindeki lekeleri silebilir ve daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

  1. 5.Rengini Koruyun

Kıyafetlerinizin olduğundan daha eski görünmesine ve onlardan vazgeçmenize neden olan en önemli etkenlerden biri de renklerinin solmasıdır. Kıyafetlerinizin rengini korumak için onları daima tersten yıkayabilir ve çamaşır makinesinin içerisine bir tutam tuz ekleyerek etkili bir önlem alabilirsiniz.

  1. 6.Çamaşır Torbası Edinin

İç çamaşırları, en kolay yıpranan ve yırtılan kıyafetler arasında yer alır. Bu durumu önlemek ve daha güvenli bir hijyen sağlamak için çamaşır torbası edinin ve çamaşırlarınızı bu torbanın içerisine atıp öyle yıkayın. Bu sayede kolay eskimelerin önüne geçip iç çamaşırlarınızı çok daha uzun süre kullanabilirsiniz.

  1. 7.Kurutma Yöntemine Dikkat Edin

Kıyafetlerinizin uzun süre sizinle yepyeni gibi kalabilmesi için kurutma aşaması için de dikkatli olmanız gerekir. Örneğin mayo, tayt, çorap gibi kıyafetlerin esnekliğini kaybetmemesi için radyatör, kurutucu gibi etkenlerden uzak tutulması, bunun yerine herhangi bir ısı olmadan doğal bir şekilde kuruyabileceği bir yerde bekletilmesi gerekir. Bu sayede bu tip kıyafetleri, esnekliğini kaybetmeden uzun süre kullanabilmek mümkün hale gelir.