Kombu Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Kombu çayı, özellikle Çinliler tarafından vazgeçilmeyen çaylardan biridir. Doğal yapımı ve faydalı içeriği sayesinde insan vücuduna çeşitli faydalar hediye eder. Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ya da belki de ilk kez bu başlıkta karşılaştığınız kombu çayı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizi satırlarımızın devamına alalım. İşte kombu çayı hakkında detaylar…

1. Kombu Çayı Nedir?

Ülkemizde kombu olarak bilinse de asıl ismi “kombucha”dır. Yarı geçirgen bir zar içinde yetişen mantar ve bakterilerin simbiyotik kültürü ve şekerlendirilmiş siyah çayın fermentesi ile hazırlanır. Bu nedenle özellikle şeker bakımından zengindir.

2. Diğer İsimleri Nelerdir?

Kombu çayı, diğer birçok besin gibi farklı isimlerle de anılmaktadır. Çay mantarı, kombucha, hayat şampanyası, hayat iksiri, mançurya mantarı, kargasok çayı, spumante, tschambucco gibi birçok isim bunların arasındadır.

3. Sakinleştirir

Kombu çayı, içerisinde D-sakaric isimli güçlü bir antioksidan madde bulundurur. Bu madde sayesinde çayı içen kişinin stresinin azalmasına yardımcı olarak daha sakin bir ruh hali edindirir.

4. Yağ Yaktırır

Vücudun en ciddi problemlerinden biri olan yağ birikimini azaltmanın yollarından biri de kombu çayı içmektir. Yapılan birçok araştırmada kombu çayının metabolizmayı hızlandırıp yağ yakma sürecine olumlu katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır.

5. Kanser Düşmanıdır

Kombu çayı, kanserli hücrelerin yayılmasını ya da büyümesini önlemeye yardımcıdır. Çağımızın en büyük derdi, en tehlikeli hastalıklarından biri olan kansere karşı kombu çayı tüketmek doğru bir tercih olabilir.

6. Öksürüğe İyi Gelir

Biliyorsunuz ki öksürük problemine karşı birçok faydalı çay mevcuttur, o faydalı çaylardan biri de elbette ki kombu çayıdır. Kombu çayı, akciğerlerdeki bronşit, öksürük ve balgamın yok edilmesine karşı bir ilaç görevi görür. Kombu çayı içerek bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

7. Ağrıları Hafifletir

Aşırı yorgunluk yaşadığınız bir gün oldu ve biraz gevşemeye mi ihtiyacınız var? Kombu çayı içerek adale ya da eklem ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilir, günü gevşemiş ve rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

8. Kan Akışını Düzenler

Kombu çayı, kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde sizi özellikle birçok kalp rahatsızlığından korur.

9. İltihaplanmaları Kurutur

Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan ve bir türlü kurumamasından şikâyet ettiğiniz iltihaplanma sorunu ile karşı karşıyaysanız çareniz kombu çayı içmekte gizli olabilir; çünkü kombu çayı, vücudunuzdaki iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.